V Charkovskej oblasti to vrie. Rusi sem jednoducho vošli, tvrdia ukrajinskí vojaci a hovoria o podvode

14.5.2024 00:00

Denys sa ako veliteľ špeciálnej prieskumnej jednotky predvlani na jeseň podieľal na prekvapivej ukrajinskej ofenzíve v Charkovskej oblasti, počas ktorej sa ukrajinským vojakom podarilo ruské invázne sily zatlačiť späť na hranicu.

APTOPIX_Russia_Ukraine_War308704.jpg
Foto: AP Photo/Francisco Seco

Teraz ale Denysovi a jeho spolubojovníkom hrozí, že to budú musieť urobiť znova. Ruské sily si v uplynulých dňoch pripísali malé, ale významné zisky pozdĺž hranice v Charkovskej oblasti, píše britská BBC na svojich internetových stránkach.

Ich postup je len niekoľko kilometrov do hĺbky ukrajinského územia, celkom ale ide už asi o 100 kilometrov štvorcových. Na tvrdo bránenom východe Ukrajiny - Rusom trvalo celé mesiace, kým dosiahli to isté.

Rusko tvrdí, že jeho jednotky vstúpili na hranicu mesta Vovčiansku, čo Ukrajina spochybňuje. Mesto je v posledných dňoch cieľom silného bombardovania a niekoľko tisíc jeho obyvateľov ukrajinské úrady evakuovali.

Rusi jednoducho vošli

Denysa zaujíma, čo sa stalo s ukrajinskou obranou. "Prvá línia obrany tam nebola. Videli sme to. Rusi tam jednoducho vošli. Proste tam vošli, bez akýchkoľvek mínových polí," hovorí. Ukazuje pritom zábery zhotovené pred niekoľkými dňami dronom, na ktorých skupiny ruských vojakov bez odporu prechádzajú hranicu.

Podľa Denysa úrady tvrdia, že sa obranná infraštruktúra buduje za veľké peniaze, on ju však nevidel. "Buď išlo o zanedbanie alebo korupciu. Išlo o zlyhanie, bol to podvod," sťažuje sa.

Všetci vedeli, že ruský vpád v Charkovskej oblasti je pravdepodobný. Ukrajinské aj západné tajné služby vedeli, že Rusko pri hraniciach zhromažďuje vojakov, niektoré odhady hovorili až o 30-tisícoch mužov.

Prezident Vladimir Putin tiež verejne povedal, že jeho cieľom je vytvoriť vo vnútri Charkovskej oblasti nárazníkovú zónu, ktorá by ruské územie ochránila pred ukrajinskými raketovými útokmi. Ale vyzerá to, že Ukrajina bola napriek oficiálnym tvrdeniam zle pripravená.

Vo videu nižšie si môžete pozrieť ako Rusi útočia na Charkovskú oblasť.

Ukrajinská armáda tvrdí, že kvôli neustálemu ostreľovaniu sú opevnenia najlepšie pripravené v určitej vzdialenosti od frontovej línie. Čo najbližšie pri hranici podľa šéfa podporných síl ukrajinskej armády Oleksandra Jakovce vojaci zriadili kryty, ďalšia časť obranných systémov je 15 až 17 kilometrov od frontu a najlepšie je pripravená tretia línia vo vzdialenosti 17 až 35 kilometrov, kde sú opevnení so železobetónom.

Taktika Rusov je ničivá

Rusko na postup v Charkovskej oblasti využíva už dobre známu taktiku: z ukrajinských dedín a miest po jeho útokoch zostávajú sutiny. Policajt menom Oleksij odhaduje, že na Vovčansk každú hodinu dopadne 50 až 60 granátov. A potom sú tu kĺzavé bomby odpaľované z ruských lietadiel vzdialených desiatky kilometrov od frontovej línie, ktoré sú mimo dosahu obmedzenej ukrajinskej protivzdušnej obrany. Rusko ich na 1000-kilometrový front denne odpaľuje asi stovku.

Jedna z nich zničila Serhijov dom. Stojí v tlejúcich troskách a hovorí, že jeho žena Svjatlana utrpela ťažké zranenie. On sám si ošetril ruky popálené pri výbuchu. Zveruje sa, že by rád odišiel, ale "čo môže robiť". Ukazuje pritom na tri kozy, ktoré nechce zabiť. Ako zázrakom prežili, mačka tiež.

Denys si myslí, že ruská armáda sa skôr zameria na východné časti Ukrajiny a na ovládnutie celého Donbasu. Podotýka však, že sa snaží využiť každú ukrajinskú slabinu a v Charkovskej oblasti sa im to podarilo. "Som samozrejme naštvaný," hovorí. "Keď sme v roku 2022 bojovali, aby sme dobyli späť naše územie, stratili sme tisíce ľudí. Riskovali sme vlastné životy. A teraz, pretože niekto nevybudoval opevnenie, ich riskujeme znova," dodáva.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok