Fico bol na kontrole rezortu hospodárstva. Vláda plánuje stavať nový jadrový blok

13.5.2024 11:40 , Aktualizované: 13.5.2024 12:28

Premiér Robert Fico absolvoval kontrolný deň na ministerstve hospodárstva, ktoré vedie Denisa Saková (Hlas-SD). Oznámil, že plánovaná výstavba nového jadrového bloku na Slovensku by sa mala už tento týždeň posunúť do ďalšej fázy.

Pozrite si rozhovor s Jozefom Badidom, analytikom portálu energieprevas.sk:

Na výjazdovom rokovaní

O výstavbe zariadenia v Jaslovských Bohuniciach by v stredu (15. 5.) mala rozhodnúť vláda na výjazdovom zasadnutí v Handlovej. Fico to uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii.

Ministri sa budú zaoberať sociálno-ekonomickou situáciou okresov Prievidza a Partizánske, ako aj návrhmi na jej zlepšenie. Témou zasadnutia vlády bude tiež aktualizácia Akčného plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra. 

"Chceme využiť existujúcu infraštruktúru atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach pretože to výrazne skracuje povoľovacie konania a výrazne to umožňuje pristúpiť k rozhodnutiam, ktoré by možno trvali dlhé roky," uviedol Fico.

Pozrite si tlačovú besedu Roberta Fica a Denisy Sakovej na rezorte hospodárstva.

Spotreba elektriny môže rapídne stúpnuť

Fico uviedol, že výkon nového bloku by mal byť do 1 200 megawattov a mal by byť vo vlastníctve štátu. Každý z existujúcich jadrových blokov na Slovensku má výkon okolo 500 megawattov.

Dodal, že je obdobie, v ktorom je potrebné reagovať na energetické potreby. Sú tu podľa neho odhady, že v nasledujúcich 20 rokoch môže stúpnuť spotreba elektrickej energie na Slovensku až o 80 %. "Musíme rátať s tým, že niektoré bloky budú postupne dochádzať. Musíme mať zdroj, ktorý bude nielen výkonný, ale bude aj pod kontrolou štátu. To nám bude umožňovať zvládať krízové situácie," priblížil.

Pozrite si reportáž z 26. marca 2024 o konci elektrárne Vojany.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok