Brazília hlási po záplavách stále vyššie čísla obetí. Nezvestných je už tiež vyše 140 ľudí

11.5.2024 08:24

Brazílsky štát Rio Grande do Sul v piatok opäť zasiahli dažde, pričom počet obetí povodní v tomto najjužnejšom štáte krajiny sa podľa miestnych úradov vyšplhal na 126.

Brazílske povodne
Foto: TASR/AP
Obyvatelia Brazílie pádlujú cez zaplavenú oblasť po silnom daždi v Canoas, štát Rio Grande do Sul, Brazília , piatok 10. mája 2024.

Búrky vyhnali ľudí z domovov

Búrky a záplavy, ktoré sužujú štát, v ktorom žije približne 10,9 milióna ľudí, vyhnali z domovov už takmer 340-tisíc ľudí. Nezvestných je stále 141 osôb, uviedla civilná obrana. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

Silné dažde spôsobili, že viaceré rieky a jazerá v regióne dosiahli najvyššiu hladinu v histórii, pričom záplavy zablokovali ulice a narušili logistiku, čo v niektorých oblastiach spôsobilo nedostatok základného tovaru. Ako v piatok večer uviedla vo svojej najnovšej aktualizácii civilná obrana, prírodný živel doteraz postihol takmer dva milióny ľudí.

Meteorologická spoločnosť MetSul predtým oznámila, že väčšinu miest v štáte Rio Grande do Sul v piatok zasiahnu dažďové zrážky, a dodala, že existuje vysoké riziko búrok, pričom takáto situácia by mala pretrvávať až do pondelka.

Pozrite si archívnu reportáž z 10.5.2024 o záplavách v Brazílii:

Intenzívne dažde

Štát sa nachádza na geografickom rozhraní tropickej a polárnej atmosféry, čo spôsobilo, že sa tu vyskytujú obdobia intenzívnych dažďov a obdobia sucha. Vedci sa domnievajú, že tento jav sa zintenzívňuje v dôsledku klimatickej zmeny.

Vláda štátu Rio Grande do Sul uviedla, že pitnú vodu nemá k dispozícii viac ako 385-tisíc obyvateľov a bez telekomunikačných služieb je približne 20 miest. Federálna vláda vo štvrtok oznámila balík opatrení na pomoc postihnutému štátu, ktorý zahŕňa urýchlenie vyplácania sociálnych dávok, ako aj poskytnutie lacnejších úverov poľnohospodárom a podnikom.

Guvernér štátu Eduardo Leite začiatkom týždňa uviedol, že podľa prvých výpočtov bude Rio Grande do Sul potrebovať na obnovu škôd, ktoré zasiahli aj poľnohospodárske oblasti v okolí hlavného mesta, v prepočte najmenej 3,7 miliardy dolárov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok