Štyri slovenské vysoké školy dostanú vyše 19 miliónov eur na rekonštrukciu budov a internátov

9.5.2024 10:44

Ekonomická univerzita v Bratislave z Plánu obnovy a odolnosti SR komplexne obnoví študentský domov na Starohájskej ulici v Bratislave a tiež budovu, v ktorej sa nachádza materská škola univerzity. Ubytovanie pre študentov komplexne zrekonštruuje aj Žilinská univerzita v Žiline. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach i Prešovská univerzita v Prešove zrekonštruujú budovy vo svojich areáloch. Verejné a štátne vysoké školy môžu rekonštrukčné projekty podávať do piatka 10. mája 2024.

Ekonomická univerzita sa dostala do prestížneho klubu, získala medzinárodnú akreditáciu
TASR/Jaroslav Novák

Ide o prvých 5 podporených projektov v rámci výzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorú Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR vyhlásilo v lete minulého roka. Ku koncu apríla sa do výzvy na komplexnú modernizáciu budov a internátov verejných a štátnych vysokých škôl prihlásilo 7 vysokých škôl, ktoré podali dohromady 13 projektov za vyše 29 miliónov eur. V rámci tejto výzvy môžu vysoké školy žiadať pri jednom projekte sumu až do výšky 9,9 milióna eur.

„Ide o veľmi dobrú správu, keďže s pomocou európskych peňazí vedia vysoké školy prostredníctvom rezortu školstva zvýšiť svoju atraktívnosť. Infraštruktúra verejných a štátnych vysokých škôl je – aj napriek snahe predstaviteľov vysokých škôl – rokmi zanedbávaná, a preto ma veľmi teší, že ešte počas trvania výzvy môžeme ohlásiť prvé investície do infraštruktúry našich vysokých škôl,“ uviedol štátny tajomník Róbert Zsembera. Dodal, že rekonštrukcie budov a internátov vysokých škôl sú taktiež súčasťou projektov podaných prostredníctvom výzvy na podporu konzorcií.

Ekonomická univerzita v Bratislave bola úspešná v dvoch projektoch. Na prvý získala univerzita od rezort školstva 3 476 961,42 eur. Cieľom projektu je komplexná obnova budovy študentského domova na Starohájskej ulici. Budova sa zateplí, vymenia sa na nej okná a dvere, či tiež strešná krytina. Projekt zahŕňa aj rekonštrukciu interiéru a modernizáciu ubytovacích priestorov.

Na druhý úspešný projekt tamojšej univerzity poskytne rezort školstva z peňazí Plánu obnovy a odolnosti SR 455 520,70 eur. Univerzita v tomto prípade komplexne zrekonštruuje svoju materskú školu vrátane jedálne. 

Prešovská univerzita v Prešove na obnovu budovy Vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity v Prešove dostane 9 899 674,20 eur. Ide o jednu z najväčších investícii prešovskej univerzity do budovy z roku 1983, ktorú tvorí 6 blokov vzájomne poprepájaných do jedného celku (od bloku A až po blok F). 

Žilinská univerzita v Žiline zmodernizuje a zrekonštruuje ubytovacie zariadenie Veľký Diel v Žiline – internát blok H za 5 297 449,23 eur, ktorý slúži na ubytovanie pre študentov vo všetkých stupňoch vysokoškolského vzdelávania. Pôjde o komplexnú rekonštrukciu zahŕňajúcu zateplenie obvodových stien, výmenu strešnej krytiny spojenú so zateplením, inštaláciu solárnych panelov, inštaláciu vzduchotechniky či rekonštrukciu a modernizáciu osvetľovacej sústavy.

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach dostane z rezortu školstva 246 654,46 eur na obnovu Pavilónu č. 13, v ktorom sa od 1. septembra 2024 bude nachádzať materská škola univerzity s názvom Veterinka. Tá bude určená prioritne pre deti zamestnancov a študentov. Z európskych peňazí tamojšia univerzita zrekonštruuje strechu budovy a vymení okná či svietidlá.

Procesom posúdenia už prešli aj ďalšie podané projekty z výzvy na komplexnú modernizáciu budov a internátov verejných a štátnych vysokých škôl, pri ktorých by mohlo dôjsť k podpisu zmlúv v najbližších týždňoch. Tie vysoké školy, ktoré sa do výzvy ešte nezapojili, tak majú čas urobiť do tohto piatka, 10.5.2024.

Rezort školstva zároveň plánuje vyhlásiť v priebehu mesiaca máj aktualizovanú výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR na komplexnú modernizáciu budov a internátov verejných a štátnych vysokých škôl, a to so zjednodušenými podmienkami pre žiadateľov. „Ubudne najmä povinnosť mať ukončené verejné obstarávanie pri podávaní žiadosti, čím ešte viac zjednodušíme dostupnosť zapojenie sa vysokých škôl do výzvy. Aj v aktualizovanej výzve budú môcť žiadatelia predkladať svoje zámery až do výšky 9,9 milióna eur na jeden projekt,“ doplnil štátny tajomník Róbert Zsembera.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok