Dostane medzinárodnú ochranu? Poľské úrady na hranici s Bieloruskom zadržali ruského zbeha

8.5.2024 11:16

oľská pohraničná stráž zadržala 41-ročného ruského vojaka, ktorý sa do krajiny pokúšal nelegálne vstúpiť z Bieloruska. Informuje správa agentúry PAP.

Vojak
Foto: AP Photo/Libkos
Ilustračná snímka.

Ako prvá o zadržaní v stredu informovala komerčná rozhlasová stanica RFM FM. Neskôr to potvrdil aj hovorca hlavného veliteľa pohraničnej stráže Andrzej Juzwiak.

"Našli sa u neho ruské vojenské doklady vrátane zmluvy s ozbrojenými silami, ktorá sa týkala účasti na vojne proti Ukrajine," uviedla stanica RFM FM.

Podľa nej mal občan Ruska na sebe civilné oblečenie a nebol ozbrojený, pričom zrejme dezertoval z ruskej armády a do Poľska sa snažil dostať cez Bielorusko priamo z frontovej línie na Ukrajine.

Muž sa vraj pokúšal využiť ilegálnu migračnú trasu, ktorú zriadil režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka s cieľom nahnať migrantov z Blízkeho východu, severnej Afriky a strednej Ázie do Európy.

Agentúra PAP dodala, že zadržaný je v súčasnosti vo väzbe poľskej pohraničnej stráže a prebieha s ním administratívne konanie, v ktorom sa rozhoduje o tom, či môže v Poľsku požiadať o medzinárodnú ochranu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok