Číňania chcú byť prví. Na odvrátenú stranu Mesiaca vyslali sondu, ktorá má odobrať vzorky

ta3/čtk
3.5.2024 06:23 , Aktualizované: 3.5.2024 11:59

Čína v piatok vypustila sondu Čchang-e 6, ktorá sa ako prvá na svete pokúsi získať vzorky z odvrátenej strany Mesiaca a prepraviť ich späť na Zem.

Peking má veľké plány

Sondu vyniesla krátko pred 11:30 SELČ raketa Dlhý pochod 5 z kozmodrómu na juhočínskom ostrove Chaj-nan. Štart vysielala na svojom webe v priamom prenose čínska spravodajská televízia CGTN.

Ide o ďalší čínsky krok v rámci prípravy na let, ktorý dopraví na Mesiac ľudskú posádku. To chce Peking dosiahnuť do roku 2030.

Cesta na obežnú dráhu okolo Mesiaca potrvá sonde podľa agentúry Reuters štyri až päť dní. O niekoľko týždňov neskôr, začiatkom júna, by mal pristávací modul misie Čchang-e 6 dosadnúť na mesačný povrch v kráteri Apollo, ktorý sa nachádza v oblasti South Pole-Aitken.

Tá svojím priemerom 2250 kilometrov a hĺbkou 12 kilometrov patrí k najväčším impaktným panvám (vzniknutým nárazom iného telesa) v slnečnej sústave. Oblasť leží na strane Mesiaca, ktorá je trvalo odvrátená od Zeme.

Dve kilá vzoriek a 53 dní

Misia Čchang-e 6 odoberie z Mesiaca asi dva kilogramy vzoriek. V roku 2020 sonda Čchang-e 5 dopravila na Zem z privrátenej strany Mesiaca 1,731 kilogramu hornín. Analýza nových vzoriek by podľa čínskych vedcov mala poskytnúť detailnejšie informácie o histórii Mesiaca, Zeme a slnečnej sústavy. Môže tiež ukázať rozdiel medzi zložením hornín na menej prebádanej odvrátenej strane Mesiaca a známejšej privrátenej strane. Misia potrvá 53 dní.

Spojenie medzi sondou a riadiacim strediskom na Zemi zaistí satelit Čchüe-čchiao 2, ktorý Čína vyslala na obežnú dráhu okolo Mesiaca v marci. Názov Čchüe-čchiao, čiže Stračí most, odkazuje na príbeh z čínskeho folklóru, v ktorom raz do roka kŕdeľ strák vytvorí most cez Mliečnu dráhu, aby umožnilo stretnutie dvoch rozdelených milencov.

Pozrite si archívne video z 24. septembra 2023 o úspešnej expedícii.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok