Je to iná Únia, ako do ktorej sme vstupovali. Je potrebné nájsť zhodu v základných otázkach, zhodli sa hostia v Pozrime sa na to

Od vstupu Slovenska do Európskej únie uplynie v stredu 20 rokov. Kam sa naša republika posunula, a kam sa posunula Únia? V Pozrime sa na to boli hosťami poslanec NR SR a diplomat Tomáš Valášek (PS), poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD), hlavný vyjednávač pre vstup do EÚ a prvý člen Európskej komisie za Slovensko Ján Figeľ a analytička Euractiv Barbara Zmušková.

20240426- Pozrime sa na to
ta3

Konsenzus o EÚ

Vstup do Únie bol podľa Jána Figeľa jeden z najkonsenzuálnejších bodov pre občanov, a to sa potvrdilo aj v referende o vstupe do Európskej únie. Podpora bola na úrovni 60-70 percent. Všetky politické strany boli pred referendom za vstup Slovenska do Únie. Je presvedčený, že aj súčasné strany by mali nájsť zhodu v základných a strategických témach. 

Tomáš Valášek súhlasil, že politický konsenzus bol vtedy väčší, ako dnes. Pre Slovensko bolo podľa neho lepšie, keď sme sa vedeli zhodnúť v základných veciach, ako napríklad, že do Únie a Aliancie patríme a spojencov potrebujeme. Mrzí ho "koketovanie" niektorých strán s vystúpením z EÚ a NATO, či útočenie na európskych komisárov.  

Iná Únia

Katarína Roth Neveďalová si myslí, že Európska únia je úspešný projekt, ale je to iná Únia, ako do ktorej sme vstupovali. Kým na začiatku to bolo hlavne o ekonomickej spolupráci, Schengene, cestovaní či študovaní v zahraničí, dnes je to podľa Neveďalovej o témách, ktoré môžu ľuďom prekážať, ako príklad uviedla Green Deal. Únia podľa nej “málo informuje a rýchlo koná“. Myslí si, že by sme mali spomaliť. 

Na začiatku boli viac vnímané výhody, tvrdí analytička Euractiv Barbara Zmušková. Súhlasí s Neveďalovou, že je to iná Európa ako pred dvadsiatimi rokmi. "Keď sme vstupovali, tak sme si nevedeli predstaviť, že Európska únia bude musieť dozerať, aby bola sloboda médií v členskom štáte," povedala Zmušková. Rátalo sa s tým, že keď budeme spolu obchodovať, demokraciu to posilní a budeme dodržiavať základné hodnoty. Pri krajinách ako Maďarsko, Poľsko, a teraz už aj Slovensko, sa podľa nej ukázalo, že to také jednodujché nie je. 

Odpoveďou sú nové technológie

Figeľ sa vyjadril, že by sme sa nemali vracať "k abecede demokracie", či je právny štát potrebný, či je cieľom politiky aj spravodlivosť, nielen slušnosť, lebo ako uviedol, “len slušnosť je málo“. 

"Pre ekonomické, finančné, ekologické problémy nie sú odpoveďou nové ideológie, ale nové technológie," povedal Figeľ. Vidí nárast v EÚ nárast ideológií namiesto praktickej solidarity, ktorá bola na začiatkoch európskej integrácie. Spomenul, že v súčasnom europarlamente sú najväčšie korupčné škandály v histórii projektu. 

Celú diskusiu si môžete pozrieť vo videu nižšie:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok