Vláda urobí z RTVS dezinformačné médium, tvrdí SaS. Sme pripravení obrátiť sa na Ústavný súd, reaguje PS

24.4.2024 17:29

Vláda ruší Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS), z inštitúcie ide urobiť dezinformačné médium, ktoré bude šíriť provládnu a časom možno proruskú propagandu. Vyhlásil to predseda SaS a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling v reakcii na schválenie návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). SaS nevylúčila, že sa pre návrh zákona obráti aj na Ústavný súd (ÚS) SR.

Grohlin, Šimečka
TASR/Jakub Kotian, Pavol Zachar

Vyhodené kontroverzné časti

"Niektoré kontroverzné časti boli z návrhu vyhodené, Programovú radu nahradili Etickou komisiou, čo je akoby vystrihnuté z totalitného režimu. Tento zákon tak patrí do obdobia tvrdej totality, nie do demokratického štátu," uviedol Gröhling.

Pripomenul aj výhrady viacerých inštitúcií či verejnosti voči predošlým snahám o zmenu zákona. Napriek úpravám podľa neho návrh naďalej naráža na predpisy Európskej únie a na Pakt o slobode médií.

Odstránenie programovej rady

René Parák z SaS doplnil, že aj po zmenách a odstránení programovej rady z návrhu naďalej nevidí dôvod na zmenu zákona. "Vidíme okopírovaný starý zákon, kde sa takmer nič nemení na postavení verejnoprávneho média, nič sa nemení na jeho poslaní, povinnostiach. Dala by sa urobiť jednoduchá novelizácia aktuálneho zákona a všetky zmeny, ktoré sú navrhované v tomto paškvile na zákon by sa dali presadiť," poznamenal.

Odmieta argumenty vlády, že ide RTVS odpolitizovať. Práve tento návrh podľa neho zavádza politizáciu. Poukázal na to, že členov rady telerozhlasu by mali voliť práve koaličné strany. "Jednofarebná rada následne zvolí generálneho riaditeľa. Dokonca vypadol aj demokratický princíp postupného obmieňania rady," dodal.

Schválenie návrhu zákona o STVR

Otvorené podľa neho ostávajú aj otázky finančného zabezpečenia telerozhlasu. "Bezdôvodné odvolanie riaditeľa síce vypadlo, no nahradila ho možnosť dvakrát neschváliť strategickú koncepciu riaditeľa, čím sa ho jednoducho zbavia," dodal. Skonštatoval tiež, že upustenie od pôvodne plánovanej Programovej rady a zriadenie Etickej komisie sa zdá byť neškodné. Obáva sa však prípadných pozmeňujúcich návrhov.

Vláda v stredu na výjazdovom rokovaní v Dolnej Krupej schválila návrh zákona o STVR. Návrh formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Generálneho riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada, v ktorej budú štyria nominanti rezortu kultúry, zvyšných piatich zvolí Národná rada SR na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Dňom účinnosti nového zákona má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS. Mení sa i názov verejnoprávneho média, keďže ten doterajší podľa predkladateľov degradoval štátotvorný (slovenský) národ.

PS sa obráti na súd

Podpredseda parlamentu a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vyhlásil, že "my im RTVS nedáme tak ľahko. Sme maximálne pripravení využiť prostriedky, ktoré máme v Národnej rade, sme pripravení obrátiť sa na Ústavný súd a po diskusii s partnermi ísť aj do verejných zhromaždení," zdôraznil. Avizoval tiež, že poslanci a poslankyne PS prídu vo štvrtok do parlamentu v čiernych farbách a vyjadria tak podporu RTVS.

Čierny deň

Poslankyňa PS Zora Jaurová po schválení novely zákona o RTVS označila stredu za čierny deň pre médiá a demokraciu na Slovensku.

Podľa Jaurovej premiér ani ministerka kultúry dodnes nepredstavili jediný legitímny dôvod na zbúranie verejnoprávnej inštitúcie. "Úplne otvorene priznávajú, že ich cieľom je zbaviť sa súčasného riaditeľa a manažmentu. A hoci hovoria o boji s dezinformáciami, dodávajú ich novú definíciu – dezinformácie sú tie informácie, ktoré sú proti nám. RTVS musíme pred ľuďmi, ktorí si z nej chcú spraviť svoju slúžku, dôsledne brániť," uzavrela Jaurová.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok