SNS navrhuje Harabina za člena Súdnej rady. Koaličná podpora zatiaľ nie je jednotná

ta3/TASR/Diana Štrusová
22.4.2024 14:42 , Aktualizované: 23.4.2024 18:43

Koaličný poslanec Rudolf Huliak (SNS) avizuje, že SNS navrhne za kandidáta do Súdnej rady SR exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Opozičné KDH, Progresívne Slovensko (PS) a SaS v súvislosti s touto nomináciou poukazujú na pôsobenie Harabina v súdnictve v minulosti.

Podpredseda KDH Viliam Karas to považuje za zlý vtip. "Škody, ktoré Harabin v celej justícii spravil, rátame dodnes. Návrat do týchto čias je neprípustný," skonštatoval.

Ide o kšeftovanie?

Návrh Harabina na post člena Súdnej rady je podľa SaS dôkazom kšeftovania koalície a ďalší krok k deštrukcii právneho štátu. Jeho nominácia by bola podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga v právnom štáte neakceptovateľná. "Majme v živej pamäti, čoho všetkého bol Štefan Harabin schopný ako minister spravodlivosti, predseda Súdnej rady SR či predseda Najvyššieho súdu (NS) SR, keď povýšil vždy svoje záujmy nad zákon. Ukážkovým príkladom je nevpustenie kontroly na NS SR, za čo bol aj disciplinárne potrestaný," doplnila poslankyňa Mária Kolíková (SaS).

"Harabinizácia justície"

Úvahy o nominácii Harabina do Súdnej rady dokazujú, že vládna koalícia úplne stratila mieru, povedala poslankyňa Zuzana Števulová (PS). "Harabinizácia justície je dnes už synonymom pre najtemnejšie obdobie, ktoré sme v moderných dejinách Slovenska v justícii zažili. Tieto časy sa už nikdy nesmú vrátiť," podotkla. Števulová zároveň dodala, že koalícia by mala prestať hazardovať s dôverou ľudí v súdnictvo a spravodlivosť.

Súdna rada SR je ústavný orgán tvorený 18 členmi vrátane predsedu a podpredsedu. Jedného člena volia sudcovia NS SR a Najvyššieho správneho súdu SR. Osem členov z radov sudcov volia sudcovia ostatných súdov. Po troch členov dodávajú Národná rada SR, prezident a vláda.

KDH to považuje za zlý vtip

"Nominácia Štefana Harabina za člena Súdnej rady zo strany SNS je zlý vtip. Škody, ktoré Harabin v celej justícii spravil, rátame dodnes. Návrat do týchto čias je neprípustný," povedal to podpredseda KDH Viliam Karas.

Kto je Štefan Harabin?

Študoval na právnickej fakulte v Košiciach. Dlhé roky pôsobil ako sudca na rôznych miestach. Do roku 1989 bol členom Komunistickej strany Česko-Slovenska. Pôsobil tiež ako minister spravodlivosti. V roku 2019 neúspešne kandidoval na post prezidenta SR, skončil na treťom mieste.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok