Na Slovensku po Beňovi nepátrajú, v Afrike ho zadržali. Podozrievajú ho zo špionáže

18.4.2024 10:39 , Aktualizované: 18.4.2024 11:58

Bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu v africkej Konžskej demokratickej republike zadržali pre podozrenie zo špionáže. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Boris Beňa
Foto: TASR/Ondrej Hercegh
Boris Beňa na Špecializovanom Trestnom súde v Pezinku a jeho obhajca Peter Kubina (vpravo).

U nás po ňom nepátrajú

"Máme informácie zo SIS, že tam bol zadržaný z dôvodu podozrenia z páchania špionáže," povedal minister. Priblížil, že o zadržaní sa dozvedel v stredu (17. 4.) podvečer. V prípade zvolenia ďalších postupov sa poradí s vedením Policajného zboru.

Z ministerstva spravodlivosti uviedli, že odbor justičnej spolupráce v trestných veciach neeviduje žiadny spis na Beňu a ani nedisponuje informáciou o jeho zadržaní v cudzine. Beňov právny zástupca Peter Kubina povedal, že Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov. V Afrike má byť pracovne.

V roku 2021 bol Beňa odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14 000 eur. Špecializovaný trestný súd vtedy schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a Beňom za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Zadržaný bol v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020. Vypovedal vo viacerých trestných kauzách.

Pozrite si tlačovú besedu, na ktorej minister odpovedal na otázky o Beňovi.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok