Čierny kašeľ trápi v Česku čoraz viac ľudí. Infikovaných je už takmer 6400 ľudí

8.4.2024 12:39

Za ostatný týždeň pribudlo v Česku ďalších 1100 prípadov. V pondelok to uviedol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ), ktorý od začiatku roka eviduje takmer 6400 infikovaných.

kasel
ta3
ilustračná fotka

"Medzi deťmi do jedného roka je tento rok už 101 infikovaných. Najviac prípadov ochorenia aj najvyššia chorobnosť je vo vekovej skupine 15 až 19 rokov," spresnila hovorkyňa SZÚ Štěpánka Čechová. Hospitalizáciu podľa jej slov dosiaľ potrebovalo 2,5 percenta nakazených.

Nepomohlo ani zaočkovanie sa

Najviac prípadov ochorenia hlási podľa SZÚ Juhočeský kraj, v ktorom je dosiaľ 1059 infikovaných. Nasleduje Stredočeský kraj, Vysočina a Praha. Najmenej nakazených je v Karlovarskom kraji, a to 52. Čechová dodala, že viac než 73 percent nakazených bolo proti ochoreniu zaočkovaných.

Tohtoročná epidémia čierneho kašľa je v ČR najsilnejšia za viac ako 60 rokov. S čiernym kašľom tento rok dosiaľ zomreli traja pacienti, išlo o 62-ročného muža, 84-ročnú ženu a mesačné dievčatko. SZÚ zdôraznil, že všetci traja mali okrem čierneho kašľa aj ďalšie infekcie.

Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek minulý týždeň informoval, že do konca apríla privezú do Česka viac ako 110.000 kusov vakcín proti čiernemu kašľu. Apeloval na preočkovanie detí a očkovanie tehotných žien, pretože práve pre novorodencov je infekcia najväčšou hrozbou.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok