Fico si výročie oslobodenia Bratislavy pripomenul spolu s veľvyslancami Ruska a Bieloruska. Ďalší odmietli účasť

ta3/Michaela Fratričová/TASR
4.4.2024 14:25 , Aktualizované: 4.4.2024 18:43

Neúčasť veľvyslancov krajín EÚ a bývalých spojencov ZSSR na oficiálnom kladení vencov na Slavíne z dôvodu účasti ruského a bieloruského veľvyslanca považuje Robert Fico za prejav neúcty k 6845 vojakom Červenej armády, ktorí sa z Bratislavy po jej oslobodení nevrátili domov.

Dav Ficovi tlieskal

Medzi prítomnými sú politici Smeru a SNS vrátane jej predsedu Andreja Danka a aj vedenie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Niektorí ľudia prišli aj s ruskými vlajkami, dav prítomných ľudí pri príchode Fica tlieskal.

Socha slobody

"Mám úctu ku každej obeti druhej svetovej vojny. Ak by mi poslali pozvánku na pripomenutie 80. výročia vylodenia v Normandii, nezaváham ani sekundu," povedal Fico s tým, aby si ľudia pripomenuli utrpenie spôsobené fašizmom. 

"Slavín je pre mňa slovenskou Sochou slobody. Politikárčenie veľvyslancov krajín EÚ a bývalých spojencov Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne považujem za neúctu voči vojakom Červenej armády, ktorý sa z Bratislavy nevrátili domov," podotkol Fico.

Poznanie pravdy

Pri tejto príležitosti Fico poukázal na potrebu poznania pravdy o druhej svetovej vojne. Odmietol jej prekrúcanie.

"Pravda o druhej svetovej vojne je základom nášho bytia. Ak má niekto tendenciu prekrúcať druhú svetovú vojnu, že to bolo inak, že to neboli národy Sovietskeho zväzu, ktoré zohrali rozhodujúcu úlohu, tak jednoducho klame. Ja to odmietam," poznamenal.

Predseda vlády takisto poďakoval veľvyslancom Ruskej federácie, Bieloruska, Kazachstanu a Azerbajdžanu, ktorí sa na kladení vencov zúčastnili. Zároveň ho mrzí, že neprišiel nikto z pozvaných veľvyslancov členských štátov Európskej únie.

Pozrite si celú videopozvánku, kde premiér Robert Fico hovorí o neúčasti niektorých veľvyslancov.

Na potrebu poznania pravdy o druhej svetovej vojne upozornil vo štvrtok na Slavíne aj podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS). "Je nebezpečné, že mnohí spochybňujú výsledky druhej svetovej vojny a mnohí to, čo sme sa učili, dnes vykladajú inak. Treba sa k tomu každoročne vracať, musíme urobiť oveľa viac v učebných osnovách, musíme hovoriť oveľa viac o hrôzach," skonštatoval.

Na Slavíne je pochovaných 6 845 bojovníkov Červenej armády, okrem Rusov je však medzi nimi aj množstvo Ukrajincov a príslušníkov iných národov. Zomreli pri oslobodzovaní Bratislavy v 4. apríli 1945.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok