Nebudeme sa pozerať, ako nám medveď trhá deti, tvrdí Taraba. Po zmene legislatívy by šelmu mohol odstreliť policajt i poľovník

ta3
28.3.2024 14:06

Hosťom relácie Téma bol minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý sa vyjadril k návrhu zákona o odstrele medveďov.

tema
ta3

Ochrana ľudí

Verejnosťou v poslednom čase rezonovali incidenty, keď sa medveď dostal do bezprostrednej blízkosti ľudských obydlí. Diskusiu rozvíril najmä prípad z Liptovského Mikuláša, kde medveď zaútočil na piatich ľudí.

Minister životného prostredia pripomenul, že situácia v Liptovskom Mikuláši mohla skončiť aj tragicky. „Ja ľudsky nechápem, ako Progresívne Slovensko môže popierať právo štátu na ochranu ľudí,“ hovorí Taraba s tým, že v Bruseli požiadal Európsku komisiu, aby pomohla odstrániť „nezmyselné regulácie“.

Cieľom odstrelu by podľa šéfa envirorezortu mala byť ochrana ľudí už v prípade, kedy sa medveď blíži k obci či mestu. Každý občan má podľa Tarabu ľudské právo sa slobodne pohybovať po svojom meste.

V Bruseli mu podľa jeho slov nevyšli v ústrety a problematiku sú ochotní prehodnotiť až v roku 2026. „My sa tu nebudeme ešte dva roky pozerať, ako nám medveď trhá deti a ľudí, a preto som povedal, že prídeme s vlastným riešením,“ uviedol. 

Zmena legislatívy

Celoplošne sa podľa ministra dronmi nedá mapovať pohyb medveďov a ich ohrozovanie obydlí. Ak by tak mali robiť, tak by zo Slovenska spravili policajný štát. Navyše by si to vyžiadalo veľké náklady.

Efektívnym by preto podľa Tarabu bolo zmeniť legislatívu. „Dnešná legislatíva a rozsudky súdov na Slovensku hovoria, že my môžeme odstrániť len toho medveďa, ktorý bezprostredne ohrozuje človeka,“ priblížil Taraba. „Toto mohol prijať iba nejaký kaviarenský typ sudcov a politikov v Bratislave,“ dodal.

Strana Progresívne Slovensko kritizovalo návrh zmeny zákona. Tvrdia, že nemožno odstrániť každú jednu šelmu, ktorú zbadáme. „My dávame právo na odstrel všetkých medveďov, ktoré sa dostanú do bezprostrednej blízkosti obce, čo nie je prirodzené správanie pre medveďa.“ Dodal, že 500 metrov od obce medveď nemá čo robiť a rozširujú právomoci odstrelenia medveďa v tejto zóne. Šelmu by mohol po novom zastreliť aj policajt, poľovník, člen zásahového tímu aj správca národného parku. 

Súlad s európskou legislatívou

S ústavným zákonom prišli podľa Tarabu aj preto, že podľa odborníkov budú ataky medveďov na dennej báze. „Preto sme prišli s ústavným zákonom, pretože mimovládky to nevedia na Ústavnom súde napadnúť.“  

Ak sa zmena legislatívy nebude páčiť Európskej únii, tak nech to neoznamuje Progresívne Slovensko, zdôraznil minister. „Bude sa formálne musieť ozvať Európska únia. To je normálne legálny proces. My tvrdíme, že je to v súlade s európskom legislatívou, pretože európska legislatíva umožňuje bezprostrednú ochranu života ľudí,“ povedal Taraba. 

Celú časť relácie Téma si môžete pozrieť nižšie. 

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok