Rusko nie je agresor, myslí si Harabin. Na poste prezidenta by presadzoval status neutrality Slovenska, v EÚ by ostal

18.3.2024 21:21

V poradí deviatym kandidátom na post prezidenta, s ktorým diskutoval Peter Bielik v relácii Téma dňa, bol Štefan Harabin.

Tema-Harabin-Bielik
ta3/Martin Belej
Moderátor Peter Bielik s hosťom relácie Téma dňa Štefanom Harabinom.

Kto je Štefan Harabin?

Študoval na právnickej fakulte v Košiciach. Dlhé roky pôsobil ako sudca na rôznych miestach. Do roku 1989 bol členom Komunistickej strany Česko-Slovenska. Pôsobil tiež ako minister spravodlivosti. V roku 2019 neúspešne kandidoval na post prezidenta SR, skončil na treťom mieste.

„Slovenská republika, pokiaľ ide o dodržiavanie práva na najvyššom poschodí moci, ale aj na všetkých úrovniach justičných orgánov, je v katastrofálnom stave,“ vyjadril sa Harabin. Mnohí vysokopostavení politici podľa neho porušujú Ústavu SR. „Napríklad, keby som bol poradcom premiéra, tak určite je už Špecializovaný súd zrušený, lebo je neústavný,“ povedal kandidát na prezidenta. Na Slovensku sa na poste prezidenta chce zasadzovať za dodržiavanie práva.

Anketa

Koho budete voliť v prezidentských voľbách?

Peter Pellegrini
- %
Ivan Korčok
- %
Štefan Harabin
- %
Igor Matovič
- %
Ján Kubiš
- %
Marian Kotleba
- %
Krisztián Forró
- %
Róbert Švec
- %
Patrik Dubovský
- %
Milan Náhlik
- %
Celkovo hlasov: 23316

Pohľad na svetovú situáciu

Európska únia podľa Harabina sankciami pre Rusko znížila životnú úroveň Slovákov. Sankcie pre Rusko, dodávanie zbraní, peniaze „do vojnového konfliktu“ sú podľa neho v rozpore so slovenskou Ústavou a Chartou OSN. Harabin bude zástancom členstva v EÚ, pokiaľ budú členské štáty dodržiavať právo.

Vojnu na Ukrajine podľa Harabina vyvolali „Anglosasi“. „Tam žiadna agresia nie je,“ povedal. „OSN nerozhodla o tom, že špeciálna vojenská operácia, ktorá bola použitá podľa článku 51, ako sebaobranný akt pre sprítomňovanie nacizmu (je agresiou - pozn. red.). Evidentne je postup podľa národného práva,“ dodal.

Súd OSN podľa neho na návrh Ukrajiny "jasne skonštatoval", že „Ruská federácia nie je agresor“. Harabin si myslí, že agresorom je „ukronacistický kyjevský režim“.

Z hľadiska medzinárodných vzťahov je dôležité, aby sme získali status neutrality. „My sa musíme dostať, z hľadiska záchrany štátu, do polohy získania statusu neutrality. Teraz je dobrá historická doba, kedy by sme to mohli dosiahnuť,“ priblížil svoj výrok.

Záznam z celého rozhovoru so Štefanom Harabinom si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok