Zlaté časy hazardu sa vraj končia, automaty zmiznú z krčiem

TA3 SITA TASR
21.9.2016 14:06

Zmenu v súčasnom fungovaní hazardu na Slovensku si sľubuje vláda od schválenej novely zákona o hazardných hrách. Má dosiahnuť presunutie hráčskych zariadení z krčiem do herní, zavádza zákaz vstupu do herní pre mladých do 18 rokov a sprísňuje aj pravidlá pre online hranie.

Sprísnenie podmienok a väčšia ochrana

Podmienky pri prevádzke hazardných hier a ochrana ľudí v tejto oblasti sa sprísni. Predpokladá to návrh novely zákona o hazardných hrách z dielne rezortu financií, ktorý schválila vláda. Dôležitou zmenou podľa ministerstva je najmä fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok by sa už do herní dostať nemali.

Cieľom novely je podľa ministerstva tiež znížiť počet miest, na ktorých sa hazardné hry prevádzkujú. Od roku 2019 by tak mali automaty a „gambling“ zmiznúť napríklad z krčiem. Novela totiž presúva hazardné hry do herní a zvyšuje minimálny počet hracích zariadení pripadajúcich na jednu herňu zo súčasných 5 na 12 kusov.

Prichádza mystery shopping

Významnú úlohu pri kontrole dodržiavania nových pravidiel bude mať Finančné riaditeľstvo, ktoré bude mať všetky nástroje na kontrolu a sankcionovanie v tejto oblasti.

Okrem štandardných postupov budú môcť zamestnanci finančného riaditeľstva vykonávať aj tzv. mystery shopping, teda kontrolu prevádzok pod utajenou identitou. Zákon tiež stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu. Ide o subjekty bez licencie, ktoré jednak nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane.

V týchto prípadoch je možné podľa zákona zneprístupniť stránku takéhoto prevádzkovateľa, resp. neumožniť platbu na jeho účet. Blokovanie nelegálnych prevádzkovateľov online hazardu je zavedené v sedemnástich krajinách Európskej únie a v Nórsku.

O blokácii stránky bude rozhodovať súd. Novela zavádza aj spravodlivejší systém prerozdelenia odvodov do rozpočtu obce z prevádzkovania hazardných hier. Novela zákona by mala začať platiť od budúceho roka, s tým, že pre zavedenie niektorých zmien poskytuje zákon prevádzkovateľom dlhšie časové obdobie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok