Prečo športovci dopujú? Niektorí si myslia, že ak nezačnú, budú v nevýhode, tvrdí odborníčka

ta3
4.3.2024 10:42

Pavel Malovič, športový lekár, a Petra Pačesová, športová psychologička, diskutovali v relácii Téma o problémoch, ktoré narúšajú základné princípy fair-play. Tými sú doping a drogy. Ide o závažnú problematiku, ktorá sa čoraz viac vyskytuje nielen vo vrcholovom športe.

TéMA
ta3

Zakázané látky

Malovič definuje doping, ako látku, ktorá "predstavuje podporný prostriedok na zvýšenie výkonnosti, ktorý je však zakázaný a je na listine zakázaných prostriedkov".

Tento zoznam sa aktualizuje každý rok. "Najčastejšie býva doping v individuálnych športoch, najčastejšie sa tam vyskytujú anabolické steroidy, potom aj hormóny, ktoré podporujú rýchlejšiu regeneráciu. V iných športoch nachádzame amfetamíny, ktoré podporujú myslenie a koncentráciu, alebo pokus o lepšiu regeneráciu inými produktami," vysvetlil odborník, no ďalej nechcel produkty špecifikovať, aby si športovci nebrali príklad.

No napríklad kortikoidy, ktorých niektoré spôsoby užívania boli povolené, sú teraz podľa Maloviča zakázané.

"Ruská krasokorčuliarka nám dáva príklad, keď sa na zvýšenie výkonnosti využíva liek určený na kardiologické choroby. Systém dopingu v Rusku preberajú športovci od armády. Zvyčajne je to problém individuálnych športov. Čo sa týka futbalistu Paula Pogbu, môžeme veriť jeho verzii, že to bol výživový doplnok, ktorý obsahoval testosterón, no k pravde sa ťažko dopátrame," hovorí.

Čo vedie k dopingu?

Podľa Pačesovej zohráva v užívaní dopingu úlohu viacero faktorov. "Hovoríme jednoznačne o faktoroch makrosociálnych, prostredí danej športovej disciplíny. V niektorých disciplínach je doping častejší ako v iných, napríklad v cyklistike a ľahkej atletike. Úlohu zohráva aj validizácia dopingu v danom športovom klube, napríklad v kulturistike a podobne. Hovoríme aj o mikrosociálnom prostredí, je veľmi často tvorené prostredím okolo trénera, tlakom na výkon športovca a v neposlednom rade osobnostnými vlastnosťami športovca," povedala.

Medzi ne podľa nej patria napríklad aj túžba víťaziť a dokázať samému sebe viac. Všetky tieto faktory dokopy môžu športovca viesť k akceptácii a začiatku užívania dopingu.

Doping z princípu

"Stretla som sa so športovcami, ktorí mali za sebou sériu zlyhaní, no k dopingu to nikdy nedospelo. Psychika človeka sa mení aj v závislosti od toho, akú látku používa. Ak by sme sa na to pozreli čisto psychologicky, športovec si uvedomuje, že je to proti fair-play a zvažuje pre a proti svojho konania," hovorí Pačesová.

Myslí si, že doping je už súčasťou športu, a ak sa pozrieme na konkrétne výpovede športovcov, niektorí tvrdia, že dopujú preto, aby mali rovnaké podmienky ako ostatní.

Z psychického hľadiska sú takíto športovci náchylnejší na depresívnosť, úzkosť, bývajú častejšie podráždení. "Objavuje sa aj psychická tenzia a dochádza aj k javu premiestnenia zodpovednosti. Športovec tak ospravedlní svoje konanie na sociálny tlak, ktorý je na športovca v danom čase kladený," doplnila.

Celú diskusiu na tému doping si môžete pozrieť vo videu nižšie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok