Maturity nie sú nastavené úplne v poriadku. Hostky sa zhodli, že sa na tému má viesť rozsiahla odborná diskusia

ta3/Patrik Mindžák
1.3.2024 21:07

O necelé dva týždne si stredoškoláci preskúšajú svoje vedomosti v písomných maturitách. V relácii sa hovorilo o tom, či maturity nie sú prežitok, či ich čaká reforma, či študenti, ktorí počas covidu nematurovali - o niečo prišli, ale tiež o tom, či by mala byť povinná maturita aj z matematiky.

pozr
ta3

O téme sa rozprávali bývalá štátna tajomníčka ministerstva školstva, pedagogička EUBA Oľga Nachtmannová (Smer-SD), bývalá štátna tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Síthová (SaS), Edita Lysinová z Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií, Gymnázium M. R. Štefánika v Šamoríne a prezidentka Aliancie stredoškolákov Alica Diošiová.

Zmysel učenia sa

Maturita študentom chýbala, keďže dva roky sa nekonala pre pandémiu covid-19, myslí si Nachtmannová. Vadí jej, že sa na túto tému nevedie žiadna odborná diskusia so všetkými zúčastnenými stranami.

Na maturitu sa treba pozrieť aj z pohľadu 21. storočia a digitalizácie, ozrejmila Síthová. „Maturity, tak ako ich poznáme, nie sú úplne v poriadku. Pri písomnej časti neprejavia študenti svoje schopnosti tak ako pri ústnej časti.“

Lysinová tvrdí, že maturita je na Slovensku nastavená „veľmi maximalisticky“. „Nechceme memorovať vedomosti, chceme, aby deti našli zmysel toho, čo sa učia.“

Podľa Diošiovej treba študentov viesť ku kritickému mysleniu. „Treba sa s nimi rozprávať, načo im to je, prečo sa učiť.“

Celú reláciu Pozrime sa na to si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok