Matovičova snaha o pozornosť škodí hnutiu, myslí si politológ. V prezidentských voľbách rozhodnú hlasy voličov neúspešných kandidátov

Na dvere klopú prezidentské voľby. Prvé kolo nás čaká 23. marca, najväčšími favoritmi sú Peter Pellegrini a Ivan Korčok, s odstupom nasleduje Štefan Harabin a Igor Matovič. V Téme nám povedali viac politológ Radoslav Štefančík a riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.

téma
ta3

Radoslav Štefančík uviedol, že Smer po voľbách v prieskumoch výrazne neprepadol, mal však len mierny pokles, kým Hlasu sa darí. “Koalícia o nič neprišla, hoci na ulici boli desiatky tisíc ľudí, ktorí protestovali o tom, ako vládna koalícia uchopila moc,“ povedal politológ.

Koalícii aj opozícii sa darí

Opozícia je podľa neho na koni, má dôvod prečo byť aktívna, a zvolávanie protestov je pre ňu úspešné.

Václav Hřích súhlasil so Štefančíkom. Situácia má podľa neho dvoch víťazov situácie.

Jedným z nich sú strany vládnej koalície, ktoré si držia podporu u svojich voličov a druhým je opozícia, hlavne PS s úspešnými protestmi. Výraznejší pokles vidíme u hnutia Slovensko.

Hřích za tým vidí ako jeden z dôvodov zmenu názvu a to, že protesty organizujú tri strany opozície, kým hnutie Slovensko je ostrakizované.

Matovič potrebuje kameru

Štefančík si myslí, že hnutiu škodí aj nechuť iných strán s nimi debatovať v politických diskusiách.

“Dobre vieme o Igorovi Matovičovi, že on potrebuje kameru, on potrebuje televízne štúdio, kde porozpráva, pokritizuje svojich politických oponentov práve tým štýlom, ktorý mu je vlastný,“ myslí si Štefančík.

Do debát s ním sa nehrnie nielen koalícia, ale ani opozícia, lebo vedia, že Igor Matovič je ako ten “Brutus, ktorý vám pichne dýku do chrbta“. Štefančík je presvedčený, že kandiduje za prezidenta, lebo “chce byť v centre pozornosti“.

Hřích uviedol, že mnoho politikov súčasných vládnych strán komunikuje expresívne, tým pádom Matovič stráca jedinečnosť, preto súhlasí, že hľadá nové spôsoby, ako sa dostať do médií a tým môže byť aj kandidatúra.

Druhé kolo rozhodne

Danko v prieskumoch o prezidentských voľbách nie je ani v prvej štvorke. Vyzerá to tak, že rozhodnutie bude medzi Pellegrinim a Korčokom. Danko verejne naznačil, že by sa vzdal v prospech Harabina, ktorý má šancu dostať sa do druhého kola. 

Hostia sa zhodli, že dôležitejšie bude druhé kolo a ako kandidáti oslovia voličov neúspešných kandidátov a získajú si ich hlas.

Pozrite si celý rozhovor vo videu nižšie:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok