Ústavný súd pozastavuje viaceré paragrafy novely Trestného zákona. Stopnutiu zmeny, dôsledkom ktorej sa ruší ÚŠP, nevyhoveli

ta3
28.2.2024 19:15 , Aktualizované: 29.2.2024 10:08

Ústavný súd pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. Špeciálna prokuratúra sa zruší v druhej polovici marca.

Verdikt o osude paragrafu 363 by mohol Ústavný súd vyniesť do začiatku leta
TASR/František Iván

Ústavný súd v stredu (28. februára) potvrdil, že pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Martina Ferencová.

Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) súd nevyhovel.

Ústavný súd mal o pozastavení účinnosti viacerých bodov rozhodnúť v stredu 28. februára. V súčasnosti by mal doručovať rozhodnutia všetkým procesným stranám. 

Pozastaviť účinnosť mal bodom, ktoré sa mu nepozdávali. Výhrad by malo byť viacero. Má ísť napríklad o paragrafy, ktoré súvisia s "kajúcnikmi"

Ak Ústavný súd SR vykoná všetky procesné úkony, už vo štvrtok 29. februára by sa mohol ku všetkému vyjadriť. 

Zánik ÚŠP

Pozastavenie účinnosti sa netýka rušenia špeciálnej prokuratúry, čo znamená, že od 20. marca Úrad špeciálnej prokuratúry zanikne.

Rušenie ÚŠP nie je podľa Ústavného súdu protiústavné, ocenil vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Súd tak podľa neho uznal, že parlament mal právo o zrušení špeciálnej prokuratúry rozhodnúť v skrátenom legislatívnom konaní. Uviedol to na sociálnej sieti.

Nebezpečná novela Trestného zákona

Potvrdzujú sa slová, že novela Trestného zákona je nielen nebezpečná, ale aj protiústavná. Predseda PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka to uviedol po medializovaných informáciách, že Ústavný súd SR pozastavil účinnosť časti trestnej novely.

"Už zajtra by sme mali vedieť viac. Ale jedna vec je jasná. Náš odpor a boj má zmysel. V parlamente, na námestiach po celom Slovensku aj ústavnou sťažnosťou. Nikdy sa nesmieme vzdať. Slovensko si nenecháme ukradnúť ani Ficom, ani Dankom, ani Pellegrinim," dodal.    

Podľa Korčoka sa koalícia snaží rozložiť právny štát, ale kým sú tu funkčné a nezávislé inštitúcie, nebudú to mať také jednoduché. "Je to ďalší dôkaz, prečo je taká podstatná mocenská rovnováha a prečo nesmú získať absolútnu moc. Spoločne im v tom vieme zabrániť. Verím, že sa politici vládnej koalície zdržia útokov na ústavný súd a budú konať v súlade s Ústavou SR," zdôraznil.

Vyjadrenie SaS a KDH

Gröhling sa zároveň poďakoval prezidentke Zuzane Čaputovej aj kolegom z opozície, ktorí sa na ÚS obrátili s podnetmi. Obdobne to vníma aj predseda SaS Richard Sulík. Vláde odkázal, že nemá až takú moc, aby ovládla celú krajinu.

"Od začiatku sme tvrdili, že novela Trestného zákona sa má prijímať po širokej odbornej diskusii pre zvýšenie bezpečnosti všetkých ľudí na Slovensku a nie za účelom zabezpečiť pre pár vyvolených bezpečnosť a beztrestnosť. Podľa medializovaných informácií nám dal Ústavný súd za pravdu a pozastavil veľkú časť tejto hanebnej novely," vyjadrilo svoje stanovisko hnutie KDH.

Rozhodnutie Ústavného súdu vítajú. Je to dôkaz toho, že Slovenská republika je ešte stále právnym štátom, kde funguje systém bŕzd a protiváh a kde svojvôľa nemá miesto. 

Nikdy v histórii

Ak sú medializované informácie pravdivé, Ústavný súd poprel pozastavením účinnosti zmien v Trestnom zákone svoje predošlé rozhodnutia. Skonštatoval to minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) na sociálnej sieti. Kritizoval tiež, že rozhodnutie súdu mali k dispozícii médiá skôr ako dotknuté orgány štátnej moci.

„Ak sú informácie pravdivé, potom musím konštatovať, že ešte nikdy v histórii SR sa nestalo, aby nezverejneným rozhodnutím najvyššej súdnej inštancie - Ústavného súdu - disponovali médiá skôr ako dotknuté štátne orgány,“ uviedol minister. Pripomenul pritom nedávne vyjadrenie ÚS, že o veciach, o ktorých koná alebo budú podané nekomunikuje mimo zákonných postupov s nikým.

Susko pripomenul, že novela ešte nie je zverejnená v Zbierke zákonov SR, a teda nie je platná. Poukázal pritom na niektoré predošlé rozhodnutia ÚS. „Nikdy v histórii SR sa totiž nestalo, že by ÚS rozhodol o zákone, ktorý ešte nenadobudol platnosť,“ podčiarkol minister.

Prezidentka o rozhodnutí

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ešte nemá k dispozícii rozhodnutie Ústavného súdu SR v súvislosti s novelou Trestného zákona. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec s tým, že reagovať bude až vo štvrtok.

Samotný ÚS o rozhodnutí zatiaľ neinformoval. Návrhy prezidentky a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely prijal na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti súd nevyhovel.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok