Pridali sa k prezidentke a progresívcom. Opoziční poslanci z SaS, KDH a Slovenska sa obrátili na Ústavný súd

20.2.2024 14:11 , Aktualizované: 20.2.2024 14:46

Skupina opozičných poslancov Národnej rady SR z SaS, KDH a hnutia Slovensko doručila v utorok na Ústavný súd SR podanie v súvislosti so schválenou novelou Trestného zákona. Na tlačovej konferencii o tom informovala poslankyňa Mária Kolíková (SaS).

Kolíková podanie Ústavný súd
reprofoto Facebook/Mária Kolíková

Poslanci namietajú nesúlad novely s Ústavou SR. V právnej úprave vidia procesné pochybenia aj obsahové nezrovnalosti.

Tridsaťšesť mien

Podanie podpísalo 36 opozičných poslancov. Podľa Kolíkovej ich návrh obsahuje hlbšiu analýzu procesu prerokovania v parlamente. Poslanci v podaní argumentujú, že pri novele neboli splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie.

Tvrdia tiež, že pri rokovaní v NR SR došlo k množstvu chýb. Spôsob, akým sa novela prerokovala v parlamente, považujú za hrubý spôsob narúšania parlamentnej demokracie. "Popri podaní, ktoré dala prezidentka, v tomto podaní je veľmi dôsledne zanalyzované to, čo sa dialo v parlamente. Sú to poslanci, ktorí to vedia posúdiť, je tu hlbšia argumentácia procesného pochybenia," uviedla Kolíková.

Poslanci namietajú aj obsah schválenej novej legislatívy. "V prvom rade namietame, že tento trestný zákon znamená faktickú amnestiu. Parlament si tu osobuje niečo, čo mu neprináleží. V rámci deľby moci nemá parlament právo udeľovať amnestiu," povedala Kolíková s tým, že amnestia by bola udelená v stovkách vecí, ktoré nie sú nijako vyhodnotené s dosahom na práva obetí. Neexistuje podľa nej dôvod, ktorý by vysvetľoval potrebu takejto radikálnej právnej úpravy. Označila ho za výsmech dôvery v právny štát

Namietajú tiež zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Právna úprava je podľa poslancov hrozbou hospodárskych škôd pre Slovensko.

Pozrite si reportáž z 18. februára 2024 o tom, čo robí koalícia pre to, aby novela Trestného zákona nadobudla účinnosť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok