Ukrajina tvrdí, že Moskva vo vojne využíva Muskov Starlink. Ako dôkaz má rozhovor ruských vojakov

ta3/čtk/Samuel Drozda
12.2.2024 05:45 , Aktualizované: 13.2.2024 15:11

Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že má dôkaz o tom, že ruské ozbrojené sily na bojisku používajú terminály satelitnej internetovej spoločnosti Starlink amerického podnikateľa Elona Muska. Informovala o tom agentúra Reuters.

Konverzácia vojakov

Ukrajinská vojenská spravodajská služba na platforme Telegram zverejnila zvukovú ukážku, ktorá je podľa nej zachytenou konverzáciou medzi dvoma ruskými vojakmi.

Ukážku potom označila za dôkaz o využívaní Starlinku ruskou armádou.

Systém satelitného internetu Starlink prevádzkuje divízia spoločnosti SpaceX amerického miliardára juhoafrického pôvodu a v súčasnosti najbohatšieho človeka na svete Elona Muska.

Cieľom Starlinku je vytvoriť sieť, ktorá by pomocou niekoľkých tisíc malých satelitov na obežnej dráhe okolo Zeme umožnila vysokorýchlostné pripojenie na internet z akéhokoľvek miesta na svete. Divízia má približne 5-tisíc satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Starlink nad Krymom?

Musk v minulosti čelil podozreniam, že v reakcii na chystaný útok ukrajinských síl na ruskú námornú flotilu na Kryme v oblasti svoju internetovú službu Starlink predvlani vypol.

Reagoval na to vyhlásením, že Starlink nad Krymom vypnúť nemohol, pretože tam nikdy aktivovaný nebol.

Služba Starlink však zrejme hrá v konflikte na Ukrajine dôležitú úlohu a už skôr sa stala užitočným nástrojom ukrajinskej armády.

Pozrite si archívnu reportáž o tom, ako Elon Musk zmenil názor ohľadom platenia internetového pripojenia na Ukrajine:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok