FOTO: Pod Strečnom sa tvorili veľké kolóny. Na cestu popadali skaly, poškodili aj autá

7.2.2024 09:39 , Aktualizované: 9.2.2024 08:56

Na ceste I/18 pod Strečnom boli v smere zo Žiliny do Martina padnuté kamene a tvorili sa rozsiahle kolóny. Žilinská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

Poškodená cesta aj autá

Popadané skaly poškodili dve vozidlá. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Gabriely Kremeňovej sa nikto nezranil.

Doplnila, že cestnú premávku riadili príslušníci PZ. "Pretože došlo k poškodeniu komunikácie, bude v danom úseku dopravným značením dočasne znížená rýchlosť v oboch smeroch, s využitím obidvoch jazdných pruhov," upozornila polícia.

Vyjadrenie polície

Podľa polície poškodili popadané skaly dve vozidlá, pričom sa nikto nezranil. "Pretože došlo k poškodeniu komunikácie, bude v danom úseku dopravným značením dočasne znížená rýchlosť v oboch smeroch, s využitím obidvoch jazdných pruhov," uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Riaditeľ Investičnej výstavby a správy ciest Slovenskej správy ciest (SSC) v Žiline Ivan Brečka po zasadnutí krízového štábu konkretizoval, že k zosuvu svahu došlo v úseku medzi skalami Margita a Besná. "Zhruba dva až päť metrov pod dynamickou zábranou. Bol tak silný, že poškodil vozovku a potrhal krajnicu. Hlavným bodom pre nás ako správcu komunikácie je okamžité zabezpečenie aktualizácie geologického skutkového stavu v úseku zhruba 500 až 700 metrov. Maximálne jedného kilometra," priblížil.

Keďže došlo k poškodeniu cestu, v danom úseku bude dočasne znížená rýchlosť v oboch smeroch.

Polícia žiada vodičov o zvýšenú opatrnosť a rešpektovanie pokynov.

Geologický posudok

"Geológovia majú určité stupnice a informujú nás o potenciálnom ďalšom zosuve a riziku následných škôd. Alebo dopravných obmedzení na komunikácii I/18," doplnil.

Podotkol, že uvoľnenie skál je dôsledkom eróznych pohybov. "Jeden týždeň je mínus päť stupňov Celzia, ďalší týždeň je plus desať stupňov Celzia. Do toho sneh, dážď. Čiže, je to dôsledok erózie a oteplenia. Bohužiaľ, sme v úseku, ktorý je týmto povestný, " skonštatoval Brečka.

Vyjadrenie starostu Strečna

Starosta Strečna Dušan Štadáni upozornil, že situácia na ceste I/18 je vážna. "Práve toto je asi signál, aby sa začali kompetentní intenzívnejšie zaoberať dobudovaním tunela Višňové - Dubná skala. Zatiaľ nie je vyhlásená mimoriadna situácia. Uvidíme, aké budú výsledky geologického prieskumu," uzavrel.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok