Štáty Únie by mali znížiť emisie o 90 percent. Namiesto konkrétnych zmien vydali len všeobecné vyhlásenie

ta3/TASR
6.2.2024 15:56

Európska únia by si mala stanoviť za cieľ zníženie emisií skleníkových plynov o 90 percent do roku 2040 v porovnaní s rokom 1990. Vyplýva to z odporúčaní, ktoré v utorok zverejnila Európska komisia.

Požiar
TASR/Merritt Turetsky

Vyšli v ústrety farmárom

Oproti pôvodnému návrhu úniová exekutíva vyšla v ústrety protestujúcim poľnohospodárom a upustila od konkrétnych zmienok o znižovaní emisií v poľnohospodárstve, všimli si bruselské médiá.

"Komisia odporúča 90-percentné zníženie čistých emisií skleníkových plynov do roku 2040 v porovnaní s úrovňou v roku 1990 a začatie diskusie so všetkými zúčastnenými stranami," uviedla EK v tlačovej správe.

Bude to riešiť budúca eurokomisia

Legislatívny návrh týkajúci sa týchto plánov by však mala vypracovať až budúca Európska komisia, ktorá vznikne po európskych voľbách tento rok v júni. Návrh potom musí získať súhlas členských štátov aj Európskeho parlamentu. Predchádzajúce klimatické ciele EÚ vyžadovali aj jednomyseľné schválenie šéfmi úniových štátov a vlád na Európskej rade.

Ciele pomôžu občanom aj investorom

"Stanovenie klimatického cieľa do roku 2040 pomôže európskemu priemyslu, investorom, občanom a vládam prijímať v tomto desaťročí rozhodnutia, ktoré udržia EÚ na ceste k splneniu cieľa, ktorým je klimatická neutralita v roku 2050," napísala Európska komisia. Ako dodala, stanovenie tohto cieľa tiež "vyšle dôležité signály, ako efektívne investovať a plánovať v dlhodobejšom horizonte".

Stanovenie čiastkového cieľa má zabezpečiť dosiahnutie hlavného deklarovaného cieľa dvadsať sedmičky, a to takzvanej uhlíkovej neutrality do roku 2050. V súčasnosti má EÚ tiež cieľ znížiť množstvo emisií o 55 percent do roku 2030 oproti roku 1990.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok