Briti si možno za návštevu Európskej únie budú musieť zaplatiť

Britská ministerka vnútra Amber Ruddová nevylúčila možnosť, že Briti budú musieť po Brexite pri návšteve Európskej únie platiť za vstup na jej územie na základne nového vízového opatrenia.

Recipročný model

V prvom veľkom rozhovore, ktorý poskytla od svojho júlového nástupu do funkcie, Ruddová povedala, že možno bude potrebné žiadať o povolenie k vstupu na základe nového opatrenia, ktoré zvažuje Európska komisia. Nie je to žiaduce, ale nemožno to vylúčiť, pretože "musíme mať voľné ruky, aby sme dosiahli to najlepšie pri rokovaniach," citoval ministerku denník Guardian. Rozhovor poskytla v nedeľu BBC.

Ministerka nevylúčila ani možnosť britského udeľovania pracovných povolení migrantom z EÚ. Zopakovala však slová premiérky Theresy Mayovej, že bodový systém favorizovaný stúpencami Brexitu pred referendom  "jednoducho nefunguje. Nový model musí byť recipročný," zdôraznila.

Počas kampane pred referendom stúpenci Brexitu vyzývali na prijatie bodového systému, aký používa Austrália, ktorá žiadateľov hodnotí na základe ich schopností.

Americký systém

Denník Guardian informoval o návrhu EK na cestovný informačný a autorizačný systém EÚ, ktorý by sa podobal americkému systému ESTA. Francúzsko a Nemecko návrh podporili. V americkom systéme sa musia návštevníci z krajín, ktorí nepotrebujú žiadať o víza pri ceste do USA, ešte pred cestou zaregistrovať online a za túto registráciu zaplatiť 14 dolárov.

Podľa právnikov by zavedenie podobného systému v EÚ znamenalo, že by sa po Brexite vzťahoval aj na britských cestujúcich.

TOP videá

Ruddová bola proti Brexitu

Opozičné politické strany Ruddovej vyjadrenie vydesilo. Vodca liberálnych demokratov, Tim Farron, povedal, že prípadná nevyhnutnosť žiadať o povolenie cesty je ďalšia známka toho, že sa okolo Brexitu vo vláde dejú veci, o ktorých sa handrkujú jej členovia sami medzi sebou.

Ruddová, ktorá pred britským referendom o členstve v EÚ patrila medzi významných podporovateľov zotrvania v únii, neuviedla v rozhovore žiadne podrobnosti o tom, ako by chcela kontrolovať počty imigrantov z EÚ v Británii a udržať pritom krajine prístup na jednotný trh bloku.

"Moja reakcia na to je, že toto je dvojstranné vyjednávanie. EÚ a eurokomisári zrejme zvažujú možné témy a alternatívy. Budú zvažovať svoje vyjednávanie s nami, podobne ako my zvažujeme vyjednávanie s nimi. Ubezpečím sa, že to, čo dostaneme, bude v  najlepšom záujme Británie," dodala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá