Olexa bude na čele TANAP-u ešte niekoľko týždňov. Opozícia iniciuje k prípadu mimoriadny výbor

ta3/Denis Dufala
12.1.2024 16:16

Peter Olexa by mal ostať šéfom Tatranského národného parku (TANAP) do výberového konania nového riaditeľa. Vyplýva to z vyjadrenia ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. Olexa oznámenie o odstúpení z funkcie doručil Tarabovi vo štvrtok 11. januára 2024.

10112023_SR_TANAP_novy_riaditel_Olexa_MZP_Kuffa_POX_3_3998194.jpg
TASRAdriána Hudecová

"Keď vyzdravie z choroby, tak sa stretneme a v dohľadnej dobe vypíšem výberové konanie. Nevidím nateraz zmysel, že by som mal na niekoľko týždňov poverovať niekoho iného. Skôr sa dohodnem s ním, aby to do výberového konania potiahol," povedal Taraba. Olexa má covid.

Olexova Obhajoba

Na margo Olexovho prípadu zastrelenia vlka dravého uviedol, že čin sa stal pred 12 rokmi a vtedy vlk ešte nebol na Slovensku chránený. Dostal za to aj pokutu. Výpis z registra trestov mal podľa Tarabu čistý a ministerstvo nemá právo si pýtať odpisy, a preto nemali odkiaľ vedieť o tomto čine.

Riaditeľ Správy TANAP-u odstúpil vo štvrtok z funkcie po medializácii toho, že bol právoplatne odsúdený za pytliactvo chráneného vlka dravého. Na jeho odchod z postu vyzvali opozičné strany.

Vo videu nižšie si môžete pozrieť reportáž o rezignácii šéfa TANAP-u

Mimoriadny výbor

Opozícia iniciuje k prípadu Olexu mimoriadny Výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Informovala o tom poslankyňa Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko) s tým, že naň pozývajú štátneho tajomníka envirorezortu Filipa Kuffu.

Víta, že Olexa vyvodil zodpovednosť za svoje činy z minulosti a odstúpil. Problémom však podľa Stohlovej zostáva zaangažovanie štátneho tajomníka v celom prípade, keďže ten poveril Olexu vedením TANAP-u. "Kuffa s Olexom bývajú v Spišskom Bystrom, obaja sú tiež poľovníkmi. Považujem za veľmi nepravdepodobné, že by štátny tajomník o usvedčení z pytliactva svojho suseda nevedel. Práve táto otázka bude predmetom mimoriadneho výboru," vysvetlila poslankyňa.

Ak by sa preukázalo, že štátny tajomník o tejto skutočnosti vedel a napriek tomu poveril Olexu riadením národného parku, vyviesť zodpovednosť by mal aj Kuffa, tvrdí Stohlová. Taktiež je podľa nej relevantná aj otázka transparentnosti výberových konaní.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok