Vo vulkanických tuneloch sa hromadí magma, tvrdia odborníci. Hrozí ďalší sopečný výbuch na Islande?

ta3/TASR
31.12.2023 09:26

Pravdepodobnosť nového sopečného výbuchu neďaleko mesta Grindavík na Islande sa zvyšuje, keďže v podzemnom systéme vulkanických tunelov sa hromadí magma. Uviedol to v sobotu Islanský meteorologický úrad (IMO), informuje agentúra DPA.

Island sopka výbuch
X/Veðurstofa Íslands / Icelandic Met Office

Nový výbuch

Časti terénu na polostrove Reykjanes juhozápadne od islandskej metropoly Reykjavík sa zdvihli v rozsahu podobnému situácii pred dosiaľ poslednou erupciou z 18. decembra, uviedol úrad. Pravdepodobnosť nového výbuchu podľa neho rastie každým dňom.

Posledná erupcia trvala niekoľko dní a bola švrtá na tomto polostrove za tri roky. Láva vychádzala z kilometrovej trhliny v zemi pred tým, ako sa intenziva erupcie začala znižovať.

Evakuácia obyvateľov

Obyvateľom Grindavíku nariadili evakuáciu 11. novembra po sérii zemetrasení považovaných za predzvesť erupcie. Pred Vianocami im nakrátko povolili návrat, hoci niektorí odborníci uvádzali, že situácia je naďalek príliš nebezpečná.

Sopečné výbuchy sú na Islande bežné, hoci polostrov Reykjanes nezažil erupciu osem storočí – až do roku 2021. Tri doterajšie nastali v odľahlých, neobývaných oblastiach. Vulkanológovia tvrdia, že by to mohol byť začiatok novej éry sopečnej aktivity v regióne. Island má 33 aktívnych sopečných systémov, čo je najviac v Európe.

Pozrite si archívne video o erupcii sopky na Islande. O tejto téme sme sa rozprávali s Alešom Špičákom, riaditeľom geofyzikálneho ústavu Akadémie vied Českej republiky.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok