Hviezdny vianočný stromček. NASA spozorovala zaujímavý vesmírny úkaz

ta3/Lenka Klobučníková
24.12.2023 17:43 , Aktualizované: 24.12.2023 17:48

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil animáciu, na ktorej hviezdy tvoria kozmický strom so žiarou svetiel.

ngc2264.webp
NASA

Krátka animácia obsahuje zložený obrázok zhluku mladých hviezd, ktoré vyzerajú rozhodne ako kozmický vianočný stromček. 

Zhluk hviezd, známy ako NGC 2264, sa nachádza v našej Galaxii na Mliečnej dráhe, asi 2 500 svetelných rokov od Zeme. Niektoré hviezdy v hviezdokope sú relatívne malé a niektoré sú relatívne veľké, v rozsahu od jednej desatiny do sedemnásobku hmotnosti nášho Slnka.

Vianočný stromček

Na tomto zloženom obrázku bola podobnosť zoskupenia s vianočným stromčekom vylepšená otáčaním obrázka a výberom farieb. 

Optické dáta sú reprezentované jemnými zelenými čiarami a tvarmi, ktoré vytvárajú konáre a ihličie tvaru stromu. Röntgenové lúče, ktoré zachytila ​​Chandra, sú prezentované ako modré a biele svetlá a pripomínajú žiariace bodky svetla na strome. 

Modré a biele svetielka

Infračervené údaje ukazujú hviezdy v popredí a v pozadí ako lesklé biele škvrny na pozadí temnoty vesmíru. Obrázok bol otočený asi o 150 stupňov od astronómovho štandardu severu smerujúceho nahor. Tým sa vrchol zhruba kužeľovitého tvaru stromu dostane do hornej časti obrázka.

V tomto vydaní je slávnostný klaster prezentovaný ako statický obrázok aj ako krátka animácia. V animácii sa na stromčeku mihajú a trblietajú modré a biele röntgenové bodky z Chandry ako svetielka na vianočnom stromčeku.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok