Takto trávia Vianoce naši politici. Prezradili, že si chcú najmä oddýchnuť a vychutnať si dobré jedlo

ta3/Patrik Mindžák/TASR
24.12.2023 10:45

Väčšina našich vládnych a parlamentných politických predstaviteľov bude tráviť tradičné sviatky s blízkymi. Vianoce chcú využiť na chvíľu stíšenia a venovať čas rodine. Na stole im nechýbajú tradičné vianočné pokrmy.

Politici na Vianoce
Facebook/Peter Pellegrini/Branislav Gröhling/Zuzana Čaputová

Pre premiéra Roberta Fica (Smer-SD) boli Vianoce vždy príležitosťou prečítať si knihy.

„Čítam toľko, koľko sa dá. Zvyčajne na Vianoce dostanem kopu kníh, tak sa mám v čom prehrabávať,“ uviedol s tým, že sa sústreďuje na historické knihy či životopisy.

Počas Vianoc využíva voľné obdobie aj na šport. „Nastavím si nejaké plány, ciele a pokúšam sa niekedy aj dvakrát za deň urobiť nejakú športovú aktivitu,“ skonštatoval.

Ak mu to čas dovolí, v období medzi sviatkami by rád absolvoval aj turistiku v horách.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) bude tráviť Vianoce s rodičmi tak, ako si ich pamätá od detstva.

„Cez Vianoce nejeme žiadne mäso, dodržiavame pôst. V našej kapustnici nie je žiadna klobása ani údenina, len hríby,“ priblížil.

Večera v rodine šéfa parlamentu sa začína krátkou modlitbou, vždy je prestreté o jedného navyše. Nesmie chýbať ani šupinka pod obrusom.

Predseda SNS Andrej Danko bude tráviť tradičné Vianoce s rodinou. Pochválil sa, že jeho mama je dobrá kuchárka a na štedrú večeru sa teší.

Priblížil, že ich čakajú tradičné chody, medzi nimi aj oblátky či rožky s makom poliate maslom.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) bude sviatky tráviť s rodinou. „Mám päť detí, budeme v kruhu rodiny a navštívim rodičov,“ priblížil.

Minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) bude Vianoce tráviť doma v Košiciach v kruhu rodiny.

„Špecifikom býva to, že na Vianoce mávam dve štedrovečerné večere. Jednu máme doma už okolo 14.00 h a druhú u mojej mamy klasicky večer okolo 18.00 h,“ priblížil s tým, že menu je štandardné slovenské až na jednu výnimku. „Od mamy som si priniesol zvyk, že mávame aj rybaciu polievku,“ dodal.

Aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) bude sviatky tráviť s rodinou.

„Mám veľké resty voči deťom a priateľke, takže toto budem musieť dohnať a sľúbil som, že dva týždne budem s nimi. Neviem, či sa mi to podarí,“ skonštatoval.

Vzhľadom na uplynulé hektické obdobie sa na čas s blízkymi teší aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS).

Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka plánuje stráviť klasické Vianoce s rodinou.

Každý rok spoločne u jeho rodičov pripravujú 23. decembra vianočný šalát.

Tradičné Vianoce s blízkymi bude prežívať aj predseda KDH Milan Majerský. Celé sviatky považuje za tradičné, od jedla cez zvyky až po bohoslužby.

„Nesmie chýbať ľudský úsmev, láska a srdce, ktoré do toho treba vložiť,“ dodal.

Šéf poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling sa teší na chvíle s rodinou a priateľmi aj na pozeranie klasických rozprávok a veľa jedla.

„Som z Partizánskeho, takže my máme zaužívané menu, že polievku máme šošovicovú, kde sú napríklad okrem hríbov aj slivky,“ priblížil s tým, že druhé jedlo už pozostáva z klasického šalátu a kapra.

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič bude tráviť klasické Vianoce s rodinou.

„Teším sa na to, že to bude chvíľka takého pokoja mimo politiky,“ uviedol s tým, že keďže má manželku zo Spiša, doma na západnom Slovensku nesmú chýbať prenesené spišské zvyky.

Prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti zverejnila fotografiu, kde zdobila vianočný stromček spolu s deťmi z detskej onkológie.

„Spoločne sme s týmito malými hrdinami a hrdinkami zavesili na stromček vianočných mackov, nositeľov nádeje a nekonečnej podpory pre deti, ktoré zápasia s onkologickým ochorením,“ napísala hlava štátu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok