Vlhová porazila Shiffrinovú o 24 stotín sekundy. Slalom vo francúzskom stredisku Courchevel vyhrala po prvýkrát

ta3/TASR
21.12.2023 19:14 , Aktualizované: 21.12.2023 22:14

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zvíťazila vo štvrtkovom slalome Svetového pohára vo francúzskom stredisku Courchevel a zaknihovala jubilejný 30. triumf v prestížnom seriáli. Na druhú priečku odsunula celkovú líderku Američanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá stratila 24 stotín. Pódium doplnila Rakúšanka Katharina Truppeová s priepastným mankom 2,06 sekundy.

Pred druhým kolom sa v Courcheveli ochladilo a začalo husto snežiť. Podmienky navyše výrazne sťažovala hustá hmla, ktorá zahalila trať. Tá bola pripravená v rýchlejšej verzii a pretekárky mohli svoje lyže viac pustiť.

V náročných podmienkach ako predposledná vyšla na trať Vlhová so stratou 17 stotín na Shiffrinovú. Dvadsaťosemročná Slovenka išla od úvodu svoju finálovú jazdu jednoznačne na víťazstvo. Dolu svahom sa pustila typickým agresívnym štýlom a bezchybnou jazdou výrazne dostala Shiffrinovú pod tlak. Líderka celkového poradia už nedokázala reagovať a dopriala Vlhovej radosť z premiérového triumfu v Courcheveli. Preteky štartovali pod umelým osvetlením, čo zo štatistického hľadiska Vlhovej vyhovovalo. Zlatá olympijská medailistka z Pekingu to potvrdila aj na trati a vyhrala už 14 z 21  "nočných" slalomov. Pre Vlhovú to bolo piate pódiové umiestnenie v sezóne, po slalome vo fínskom Levi druhé prvenstvo. V celkovom poradí SP sa v slalome posunula na 2. miesto o 90 bodov pred Nemku Lenu Dürrovú, na Shiffrinovú stráca 50 b.

Dôležitým základom víťazstva pre slovenskú lyžiarku bolo prvé kolo, ktoré postavil jej švajčiarsky tréner Mauro Pini. Vlhová výhodu "trate na mieru" využila a po prvom kole strácala iba 17 stotín na líderku Shiffrinovú a spolu s ňou dominovali celej štartovej listine. Vlhovú na druhú priečku odsunulo iba zaváhanie v druhej pasáži svahu, napriek tomu si vypracovala dobrú východiskovú pozíciu, čo zúročila v druhej jazde.

Medzi sviatkami lyžiarky zavítajú do rakúskeho Lienzu, kde 28. a 29. decembra absolvujú obrovský slalom a slalom.

Po prvom kole

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová figurovala po elitnej pätnástke 1. kola štvrtkového slalomu Svetového pohára na druhom mieste. Vo francúzskom stredisku Courchevel zaostávala iba za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 17 stotín sekundy. Priebežne tretia Katharina Liensbergerová z Rakúska stratila na líderku 1,06 sekundy.

Ako prvá vyšla na trať líderka celkového poradia Shiffrinová a vo svojej plynulej jazde mala iba malé zaváhanie na dvojbráne v druhej pasáži. Američanke dokázala sekundovať z prvej pätice na trati iba Vlhová, keďže Paula Moltzanová, Leona Popovičová, ako aj Anna Swennová-Larssonová predviedli niekoľko zaváhaní a výrazne zaostali. Zapojiť sa do boja o popredné priečky chcela Lena Dürrová, ktorej v priebežnom poradí SP patrí v slalome 2. priečka. Nemeckú lyžiarku však vyradil ešte v prvej polovici trate špicar.

Zaostala za Shiffrinovou o pár stotín

Trať prvého kola pretekov postavil Vlhovej švajčiarsky tréner Mauro Pini, ktorý sa ju snažil prispôsobiť čo najviac štýlu slovenskej lyžiarky. Preteky štartovali pod umelým osvetlením, čo zo štatistického hľadiska Vlhovej malo vyhovovať. Zlatá olympijská medailistka z Pekingu triumfovala až v 13 z 20 "nočných" slalomov.  

Vlhová výhodu "trate na mieru" využila, keď s číslom dva mala problémy iba v druhej pasáži svahu. Zaváhanie sa premietlo aj do medzičasu, na ktorom zaostávala za Shiffrinovou o 38 stotín, následne však predviedla rytmickú jazdu a manko stiahla na 17 stotín. Pred 2. kolom (20.45 SEČ) tak bola v hre o víťazstvo.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok