Prezidentka privítala slovinskú hlavu štátu. Hovorili o klíme i dezinformáciách

ta3/TASR
20.12.2023 13:19

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v stredu privítala na prvej oficiálnej návšteve Slovenska slovinskú prezidentku Natašu Pircovú Musarovú. Obe vyzdvihli blízke vzťahy krajín. Diskutovali o ochrane klímy, bezpečnostnej situácii aj hybridných hrozbách. Slovinská prezidentka oznámila dohodu krajín na pokračovaní pomoci Slovenska v súvislosti s tohtoročnými záplavami. Prezidentky tiež spoločne prevzali záštitu nad vznikom pamätníka padlým slovinským vojakom na cintoríne v Becherove.

20december2023_Caputova_Musarova_12007441.jpg
TASR/Martin Baumann

Situácia v krajinách

Témou stretnutia bola aj vnútorná situácia v krajinách. "Čelíme v podstate veľmi podobným výzvam, pokiaľ ide o hospodárske otázky, ekonomickú situáciu, energetickú situáciu, ale takisto dosahy klimatickej zmeny, bezpečnostné otázky, ale aj potrebu zaoberať sa hybridnými hrozbami," priblížila Čaputová.

Kroky, ktoré Slovinsko podniká v boji s hybridnými hrozbami, považuje Čaputová za inšpirujúce a dôležité. Pircová Musarová označila dezinformácie za najväčšiu hrozbu demokracie. Treba im podľa nej postaviť hranice. Odmieta, že by šlo o ovplyvňovanie slobody prejavu.

Ochrana klímy je podľa Čaputovej spoločnou prioritou prezidentiek počas výkonu ich mandátov. V oblasti zelenej tranzície vidí priestor na rozšírenie spolupráce krajín, pokiaľ ide napríklad o obnoviteľné zdroje energie, elektromobilitu, ochranu prírodných zdrojov či digitalizáciu.

Spravodlivý mier na Ukrajine

Hlavy štátov diskutovali aj o bezpečnostnej situácii. Ako pripomenuli, Slovinsko bude budúci rok nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Podľa svojej prezidentky sa bude snažiť najmä o spravodlivý mier na Ukrajine a dohliadať na dodržiavanie humanitárneho práva v konflikte v Pásme Gazy.

Čaputová ocenila prítomnosť slovinských vojakov v jednotke NATO na Slovensku. Pircová Musarová zas poďakovala Slovensku za pomoc pri zvládaní záplav. Vyzdvihla tiež fakt, že hospodárska výmena medzi Slovinskom a Slovenskom dosiahla rekord. V závere vystúpenia poznamenala, že sa nestáva často stretnutie dvoch žien - prezidentiek.

Slovinská prezidentka sa v stredu stretne aj s predsedom Národnej rady SR Petrom Pellegrinim (Hlas-SD). Pred návratom do vlasti navštívi aj slovinských vojakov, ktorí pôsobia v mnohonárodnej bojovej skupine NATO na základni Lešť.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok