Eurokomisár varuje: Komisia zasiahne proti Slovensku, ak Ficove kroky porušia právo EÚ

TASR/ČTK
13.12.2023 18:49 , Aktualizované: 13.12.2023 22:05

Európska komisia nebude váhať zasiahnuť proti Slovensku akýmkoľvek spôsobom vrátane obmedzenia fondov, ak by kroky vlády Roberta Fica v oblasti právneho štátu porušovali pravidlá Európskej únie.

Europoslancom to v stredu povedal komisár pre spravodlivosť Didier Reynders. Chystané zrušenie elitnej zložky slovenskej prokuratúry a ďalšie úpravy fungovania justičných orgánov sú podľa neho znepokojujúce a exekútíva Únie tieto zámery analyzuje.

Komisa nebude váhať

Poslanci Európskeho parlamentu zvolali plenárnu rozpravu v Štrasburgu pre obavy, že plán schválený Ficovou vládou by mohol oslabiť právny štát v krajine a porušiť právo EÚ.

"Chcel by som vás ubezpečiť, že Komisia nebude váhať prijať všetky kroky potrebné na zabezpečenie dodržiavania práva EÚ vrátane riadneho finančného riadenia rozpočtu EÚ," povedal dnes Reynders zákonodarcom. Táto zásada ochrany rozpočtu EÚ umožňuje Komisii zmraziť finančné prostriedky EÚ určené pre krajinu, ktorá nezabezpečí ich riadne využívanie. V súčasnosti je to prípad Maďarska.

Komisia 5. decembra poslala do Bratislavy list, v ktorom vyzvala našu vládu, aby neprijímala pozmeňujúce návrhy v zrýchlenom konaní a umožnila aspoň riadnu diskusiu. Podľa Reyndersa dostal Brusel 8. decembra odpoveď, v ktorej slovenské orgány vysvetľujú, prečo chcú pristúpiť k zrýchlenému prijatiu. Podľa komisára sa má novela schváliť 15. januára.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok