Puškár, obvinený z vraždy Tupého, je jednou nohou na slobode. Súd prijal kauciu, prokurátorka podala sťažnosť

ta3/Richard Bolješik/TASR
13.12.2023 15:12 , Aktualizované: 13.12.2023 17:25

Je jednou nohou na slobode. Reč je o Adamovi Puškárovi, ktorý je obžalovaný z vraždy Daniela Tupého. Mestský súd Bratislava I rozhodol, že ho prepustia z väzby, prokurátorka však podala sťažnosť. Puškár tak zatiaľ ostáva za mrežami a o jeho osude rozhodne krajský súd. Informoval o tom hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Mestský súd prijal peňažnú záruku vo výške 50 000 eur od rodinného príslušníka Puškára. Okrem monitorovacieho náramku dostal obžalovaný aj ďalšie obmedzenia. "Zákaz vycestovať do zahraničia a podľa určených termínov dostaviť sa k probačnému a mediačnému úradníkovi súdu," podotkol hovorca.

Verdikt nie je právoplatný. Prokurátorka podala sťažnosť, o ktorej definitívne rozhodne krajský súd.

Sloboda pod drobnohľadom

Puškár sa nachádza v tzv. útekovej väzbe pre obavu, že by mohol utiecť alebo sa iným spôsobom vyhýbať trestnému konaniu. Z väzby bude prepustený až v prípade, ak stredajšie rozhodnutie bratislavského mestského súdu potvrdí aj krajský súd.

Obhajkyňa Michaela Matušíková privítala nahradenie väzby jej klienta. "Napriek tomu trváme na tom, že materiálne dôvody väzby sa aj po výpovedi kľúčového svedka na hlavnom pojednávaní absolútne rozplynuli," dodala.

Prokurátorka Soňa Juríčková sa s rozhodnutím mestského súdu nestotožnila, proti prepusteniu Puškára z väzby preto podala sťažnosť. "Pri takomto druhu trestného činu, pri takej závažnosti a brutalite útoku, aký je predmetom tejto trestnej veci, nie je namieste nahradiť väzbu ktorýmkoľvek inštitútom Trestného poriadku," zdôraznila.

Súdny proces v kauze vraždy študenta Daniela Tupého sa začal v novembri. Obžalovaný trvá na svojej nevine, vypovedať odmietol. Hlavné pojednávanie by malo pokračovať 8. januára 2024

Kontext prípadu

Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Zranenia utrpeli viacerí ľudia.

Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Polícia pracovala v minulosti aj s verziou, že vraždu mohli mať na svedomí muži z podsvetia. V kauze pôvodne obžalovali päť osôb, Richardovi H. hrozilo desať až 15 rokov. Okresný súd Bratislava I ich v júni 2009 oslobodil.

Príchod Adama Puškára na súd si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok