Protest poľských kamionistov neutícha: Na niektorých hraničných priechodoch je čakacia doba vyše sto hodín

ta3/TASR
10.12.2023 13:23

Kamióny na juhovýchode Poľska na troch hraničných priechodoch s Ukrajinou stále čakajú v dlhých kolónach v súvislosti s pokračovaním protestu poľských kamionistov.

Kamióny
TASR/Roman Hanc (ilustračná foto)

Poľskí prepravcovia od novembra na hraniciach blokujú ukrajinské kamióny na protest proti zrušeniu povoleniek pre ukrajinských dopravcov na území Európskej únie (EÚ). Mali sa obnoviť v júni, EÚ však o ďalší rok predĺžila obdobie, počas ktorého ich nebude vyžadovať od ukrajinských prepravcov. Poľskí prepravcovia to považujú za neférovú ekonomickú súťaž.

Stovky čakajúcich kamiónov

"Je tu približne 900 kamiónov čakajúcich na hraničnom priechode Dorohusk, a ďalších zhruba 790 na priechode Hrebenne," spresnila v nedeľu komora pre fiškálnu správu v poľskom meste Lublin. Priemerná doba čakania je pritom osem dní.

Počet kamiónov stojacich v kolóne pri hraničnom priechode Medyka je zhruba 570, kým priemerná čakacia doba sa podľa úradov pohybuje okolo 109 hodín.

Blokáda hraničných priechodov predstavuje pre ukrajinskú ekonomiku závažný problém, pretože cez Poľsko dováža aj vyváža veľkú časť tovarov do EÚ.

Kyjev minulý mesiac označil následky blokády za katastrofické a situáciu ukrajinských kamionistov na hraniciach za zúfalú.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok