Majú dosť čakania. Izraelčania na proteste žiadali návrat blízkych, rokovania s Hamasom sa podľa nich naťahujú

ta3/tasr
10.12.2023 07:00

Stovky Izraelčanov sa v sobotu zišli na takzvanom Námestí rukojemníkov v Tel Avive, odkiaľ vyzývali na prepustenie najmenej 137 zajatcov, ktorých palestínske militantné hnutie Hamas stále zadržiava v Pásme Gazy. Informuje o tom podľa správa agentúry AFP.

TASR/AP

Na zhromaždení sa zúčastnili aj niektorí príbuzní zajatých rukojemníkov. Otec 19-ročnej rukojemníčky od izraelskej vlády a vojnového kabinetu žiadal vysvetlenie, čo presne je predmetom rokovaní medzi Izraelom a Hamasom v súvislosti s oslobodením zajatcov.

Demonštranti držali v rukách transparenty so sloganmi "Veria nám, že ich dostaneme z pekla" a "Priveďte ich hneď domov."

Jeden z demonštrantov, ktorého 85-ročného otca odvliekli do palestínskej enklávy, kde o tri týždne neskôr zomrel, vyjadril presvedčenie, že vláda sa o rukojemníkov nezaujíma a ide jej len o pomstu za útoky Hamasu zo 7. októbra.

Ďalší účastník sobotňajšej demonštrácie uviedol, že izraelská vláda by mala uprednostniť oslobodenie rukojemníkov pred pokračovaním vo vojne s Hamasom.

Svedectvo rukojemníčky

Vo videozázname, ktorý premietali na zhromaždení v Tel Avive, 77-ročná oslobodená rukojemníčka Margalit Mosesová tvrdila, že ju odvliekli do tunela pod Pásmom Gazy, kde jej militanti vzali prístroj, ktorý používala na dýchanie v noci.

"Štyridsaťdeväť dní som nespala. Mala som psychické aj fyzické ťažkosti. Každý ďalší deň to bolo ťažšie a ťažšie," povedala Mosesová.

Militanti z Hamasu uniesli do Pásma Gazy 7. októbra po útoku na Izrael približne 240 ľudí. V rámci dohody o prímerí, ktorá sa po týždni skončila 1. decembra, Hamas prepustil 105 rukojemníkov, najmä ženy a deti, výmenou za 240 Palestínčanov väznených v Izraeli. Podľa Izraela zostalo v zajatí militantov najmenej 137 osôb. Snahy na obnovenie dohody o prímerí však uviazli na mŕtvom bode, konštatovala AFP.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok