Teroristi útočili na Filipínach. K útoku na kresťanov sa prihlásili radikáli z Islamského štátu

ta3/TASR
3.12.2023 21:08

Teroristická skupina Islamský štát (IS) sa v nedeľu prihlásila k bombovému útoku na katolíckej omši na Filipínach, pri ktorom podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia. Informovala o tom agentúra AFP.

Brutálny útok

K útoku došlo počas dopoludňajšej omše v telocvični univerzity v meste Marawi na juhu Filipín, ktoré v roku 2017 na niekoľko mesiacov obsadili islamskí militanti. Obeťami sú tri ženy a muž, explózia zranila ďalších približne 50 ľudí.

„Vojaci kalifátu odpálili výbušné zariadenie na veľkom zhromaždení kresťanov... v meste Marawi," uviedol IS vo vyhlásení na Telegrame.

Bonbový útok na Filipínach.webp AP Bonbový útok na Filipínach.webp

Prezident viní zahraničných teroristov

Filipínsky prezident Ferdinand Marcos predtým pripísal útok „zahraničným teroristom". Bezpečnostní predstavitelia uviedli, že mohlo ísť o odplatu za sériu armádnych operácií proti islamským militantným skupinám z uplynulých dní.

Nepokojný juh Filipín

Juh Filipín je domovom menšinových moslimov v prevažne rímskokatolíckej ázijskej ostrovnej krajine. V regióne desaťročia prebiehajú separatistické povstania. Najväčšia vzbúrenecká skupina, Front islamského oslobodenia Morov, podpísala v roku 2014 mierovú dohodu s vládou. Viacero menších ozbrojených skupín ju však odmieta a pokračuje v bombových a iných útokoch, približuje agentúra AP.

Prvá adventná nedeľa v roku 2023 bola dňom viacerých teroristických činov. Prinášame reportáž z teroristického útoku z Paríža:

Maďarsko odsudzuje nedeľňajší bombový útok na kresťanskom zhromaždení na Filipínach. Zraneným a príbuzným zosnulých poskytne Budapešť pomoc, oznámil minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na Facebooku.

„Ako tisícročná kresťanská krajina sa dôsledne zastávame kresťanov vo všetkých častiach sveta a hlboko odsudzujeme útok na katolíkov praktizujúcich svoje náboženstvo, ku ktorému navyše došlo v prvú adventnú nedeľu," napísal Szijjártó.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok