Koaličná rada ukončila rokovanie. Dohodla sa na rozpočte na rok 2024

ta3
30.11.2023 18:55 , Aktualizované: 30.11.2023 22:18

Koalícia sa na štvrtkovom zasadnutí koaličnej rady dohodla na návrhu štátneho rozpočtu pre rok 2024. Vo vyhlásení pre médiá o tom informoval predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). Pred úradom vlády bola redaktorka Diana Štrusová.

30112023-Koalicna-rada-2.jpg
Úrad vlády

"Príslušné legislatívne návrhy prerokuje vláda v pondelok a parlament môže o nich začať rokovať v stredu,“ oznámil na sociálnej sieti premiér Robert Fico po zasadnutí koaličnej rady.

Návrh rozpočtu označil ako kombináciu "konsolidácie rozbitých verejných financií a zachovania prvkov silného sociálneho štátu".

"Príslušné legislatívne návrhy vláda SR prerokuje v pondelok (4.12.) a Národná rada SR môže o nich začať rokovať v stredu (6.12.)," avizoval premiér.

Návrh rozpočtu

V parlamente je v súčasnosti predložený návrh vyrovnaného rozpočtu na budúci rok, ktorý pripravila ešte predchádzajúca úradnícka vláda pod vedením Ľudovíta Ódora. Išlo o povinnosť vyplývajúcu z dlhovej brzdy, s jeho schválením však nepočítala predchádzajúca ani súčasná vláda.

Schválenie rozpočtu

Predstavitelia súčasnej koalície sa viackrát vyjadrili, že reálny rozpočet chcú aj napriek krátkosti času schváliť ešte do konca roka, aby sa vyhli rozpočtovému provizóriu. Vzhľadom na vysoký deficit aj dlh Slovenska je potrebné konsolidovať verejné financie, vláda avizovala tempo 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Tento rok sa očakáva schodok na úrovni okolo 6 % HDP.

Pozrite si výstup redaktorky Diany Štrusová pred úradom vlády. 

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok