Dôležité sú dobré vzťahy a tolerancia. Dá sa znížiť riziko šikany?

ta3/TASR
30.11.2023 16:32

Efektívnejšie je šikane predchádzať, než ju v konečnom dôsledku riešiť. Uviedla hlavná projektová manažérka nového národného projektu Beáta Likeová, ktorý realizuje Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP). Cieľom projektu je zosumarizovať, vyhodnotiť a priniesť preventívne programy do škôl i poradenských zariadení.

Jazykový problém pre ukrajinské deti. Ako zvládnu nový školský rok?
TASR/Milan Drozd

Duševné zravie a prevencia

"Nový národný projekt Duševné zdravie a prevencia sa v kontexte šikany zameriava viac na jej prevenciu," uviedla Likeová s tým, že v pláne je realizovať aj vzdelávania pre školských odborných zamestnancov, v poradenských zariadeniach, v špeciálnych výchovných zariadeniach a v centrách pre deti a rodiny.

Chcú tak pomôcť osvojiť či inovovať ich zručnosti v práci so školským kolektívom, aby dokázali v triedach budovať bezpečné prostredie, pozitívnu atmosféru a priateľské vzťahy. "Vychádzame z predpokladu, že ak sú v triede cielene systematicky podporované kvalitné a dobré vzťahy medzi spolužiakmi, tolerancia, ohľaduplnosť, empatia, pocit spolupatričnosti a vzájomný rešpekt, je riziko šikany menej pravdepodobné," priblížila Likeová.

Postup v krízových situáciách

Pripomenula, že pre vedúcich zamestnancov škôl pripravujú vzdelávanie zamerané na postupy v krízových situáciách. Ako skonštatovala, podpora učiteľov a zamestnancov škôl v súvislosti s riešením šikany nemôže byť tiež redukovaná na izolované jednorazové metodické stretnutie či tematický seminár k danej téme.

Dôležité je cielené zameranie, systematickosť, kontinuita a dlhodobý horizont realizovaných podporných aktivít.

Duševné zdravie a šikana sú témy, ktorými sa štát musí zaoberať. Pozrite si archívnu reportáž:

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok