Mäsiar z Gazy na čele teroristického štátu. Erdogan sa ostro pustil do Netanjahua

ta3/TASR
29.11.2023 12:18

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu nazval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua "mäsiarom z Gazy" a obvinil ho z vyvolania antisemitizmu po celom svete.

Erdogan a Netanjahu
TASR/AP

Turecký prezident

Erdogan opakovane kritizoval Izrael za rozsah zabíjania a ničenia v palestínskom Pásme Gazy, ktorý takto reaguje na útok Hamasu na svoje územie 7. októbra.

Turecký prezident označil Izrael za "teroristický štát" a Hamas nazval "oslobodenecká skupina". Tieto slová zopakoval aj počas príhovoru pred členmi svojej islamistickej vládnej strany v tureckom parlamente.

"Netanjahu sa už zapísal do dejín ako mäsiar z Gazy," povedal Erdogan v príhovore vysielanom v celoštátnej televízii.

"Netanjahu ohrozuje bezpečie všetkých Židov na svete, lebo vraždami, ktoré spáchal v Pásme Gazy, podnecuje antisemitizmus," dodal.

Dôsledky kritiky

Ostrá rétorika ohrozuje zlepšujúce sa vzťahy s Izraelom. Vlani si krajiny po desaťročí pretrhnutia väzieb znovu vymenovali veľvyslancov.

Vojna v Pásme Gazy donútila Izrael z bezpečnostných dôvodov odvolať diplomatický personál z Turecka a ďalších krajín v regióne. Turecko na protest proti prístupu Izraela stiahlo svojho vyslanca z Tel Avivu.

Erdogan vyhlásil, že Netanjahuova vláda sťažuje snahy o prepustenie unesených rukojemníkov v Pásme Gazy, pretože chce pokračovať v plánoch na likvidáciu Hamasu.

"Vyhlásenia Netanjahuovej vlády oslabujú naše nádeje, že humanitárna prestávka sa premení na trvalé prímerie," dodal Erdogan.

Konflikt na Blízkom východe

Hamas 7. októbra zaútočil na juh Izraela, pri ktorom zomrelo 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a uniesli približne 240 osôb. Následné bombardovanie a pozemná operácia Izraela v Pásme Gazy zabili takmer 15.000 ľudí, uvádzajú predstavitelia Hamasu. Operácia tiež premenila sever palestínskej enklávy na trosky.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok