Prímerie pokračuje. Hamas prepustil ďalších rukojemníkov, medzi nimi aj cudzincov

ta3/tasr
27.11.2023 21:56 , Aktualizované: 27.11.2023 22:37

V rámci prímeria vo vojne v Pásme Gazy odovzdalo palestínske radikálne hnutie Hamas Červenému krížu ďalšiu skupinu rukojemníkov, ktorá smeruje na izraelské územie, oznámila izraelská armáda. informujú o tom podľa agentúry AFP a DPA.

Podľa izraelských ozbrojených síl ide o 11 rukojemníkov.

Izrael a Hamas sa v pondelok dohodli na predĺžení prímeria o dva dni, oznámil Katar, ktorý pôsobil ako sprostredkovateľ medzi Izraelom a Hamasom aj počas predchádzajúcich rokovaní o prímerí. Pôvodné štvordňové prímerie, ktorého súčasťou sú aj každodenné výmeny rukojemníkov a väzňov, vstúpilo do platnosti v piatok ráno, malo teda vypršať v utorok.

Rukojemníci

Medzi 11 rukojemníkmi unesenými z Izraela, ktorých v pondelok palestínske radikálne hnutie Hamas odovzdalo Červenému krížu a medzičasom sú už na území Izraela, by mali byť aj občania Francúzska, Nemecka a Argentíny.

Katar uviedol, že v reakcii na krok Hamasu bola z izraelských väzníc prepustená ďalšia 33-členná skupina Palestínčanov, ktorá pozostáva z 30 maloletých a troch žien.

Hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí na sociálnej sieti X spresnil, že v pondelok boli v palestínskom Pásme Gazy prepustení traja francúzski a dvaja nemeckí občania a šesť argentínskych občanov.

Izraelský denník Haarec napísal, že 11 rukojemníci, ktorých prepustenie bolo avizované, sú obyvateľmi kibucu Nir Oz. Po ich oslobodení zostáva v zajatí Hamasu ešte 49 obyvateľov tejto osady.

"Dnes večer si kibuc vydýchol úľavou, no zároveň je tu veľký strach o našich milovaných, ktorých Hamas stále drží v zajatí. Požadujeme návrat všetkých rukojemníkov, okamžite a za akúkoľvek  cenu," uviedla predsedníčka samosprávy kibucu Osnat Periová.

Hamas v nedeľu pustil na slobodu 17 rukojemníkov odvlečených z Izraela do Gazy, celkovo od začiatku prímeria 58, vrátane cudzincov. Izrael v nedeľu prepustil 39 palestínskych tínedžerov. Celkovo počas prímeria prepustil 117 osôb.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok