V Pásme Gazy sa začína štvordňové prímerie. Boje pokračovali do poslednej minúty

ta3/tasr
24.11.2023 06:57 , Aktualizované: 24.11.2023 06:32

Dohoda o štvordňovom prímerí medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas nadobudla platnosť v piatok o 07.00 h miestneho času. Prímerie sprostredkoval Katar, informovala v piatok agentúra AP.

V hodinách, ktoré predchádzali dočasnému prímeriu, sa v izraelských mestách a obciach hraničiacich s Pásmom Gazy spustili sirény varujúce pred útokmi zo vzduchu.

V médiách sa v rovnakom čase objavili aj správy o intenzívnom ostreľovaní, ktoré izraelská armáda podnikla v celej Gaze.

Spravodajský web The Times of Israel (TOI) v súvislosti s tým napísal, že armáda sa v posledných hodinách pred prestávkou v bojoch "snažila čo najviac pokročiť vo svojej misii proti Hamasu".

V súlade s dohodou bude o 16.00 h miestneho času - podľa katarských sprostredkovateľov - oslobodených 13 rukojemníkov zadržiavaných v Gaze.

Po tomto kroku bude nasledovať prepustenie nedefinovaného počtu palestínskych väzňov z izraelských väzníc.

Počas nasledujúcich štyroch dní sa plánuje prepustenie najmenej 50 žien a detí zadržiavaných Hamasom, pričom v rukách palestínskych militantov zostane podľa odhadov ešte 190 rukojemníkov, doplnil TOI.

Výmena zajatcov za prímerie

Očakáva sa, že v rovnakom období bude prepustených okolo 150 palestínskych väzňov – väčšinou žien a maloletých, pričom niektorí z nich boli odsúdení za pokus o vraždu.

Dohoda by mala stimulovať ďalšie prepúšťanie rukojemníkov, pričom Izrael súhlasil s dodatočným dňom prímeria za každých ďalších desať rukojemníkov prepustených Hamasom.

Dohoda tiež umožní prísun pohonných látok a humanitárnych dodávok do Pásma Gazy.

Dohodnuté prímerie - ak sa bude dodržiavať - bude prvým zastavením bojov po takmer siedmich týždňoch vojny vyvolanej hnutím Hamas, keď sa jeho komandá 7. októbra infiltrovali na územie na juhu Izraela a terorizovali a masakrovali tamojšie obyvateľstvo. O život prišlo približne 1200 ľudí, prevažne civilistov. Do zajatia útočníkov padlo ďalších 240 ľudí, ktorých zavliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok