G. Wilders presvedčivo zvíťazil. Otázne však je, či sa mu podarí zostaviť vládu
Holandský Donald Trump alebo nočná mora Európskej únie. Reč je o Geerdovi Wildersovi, ktorý v predčasných voľbách v Holandsku priviedol krajne pravicovú Stranu pre slobodu k víťazstvu. Hoci zvíťazil s veľkým náskokom, otázne je, či sa mu podarí zostaviť vládu.
Šokujúci výsledok
Podľa DutchNews.nl ide o šokujúci výsledok, ktorý nebol predpokladaný. Po sčítaní 98 percent hladov bolo jasné, že PVV získala takmer 25 percent hlasov, čím zdvojnásobila svoju podporu od roku 2021 - v 150-člennom parlamente bude mať 37 poslancov.
"Holanďania budú opäť na prvom mieste. Holandsko má nádej... Tsunami utečencov a imigrantov bude obmedzené," vyhlásil šéf PVV Geert Wilders krátko po zistení, že jeho strana voľby vyhrala. Zároveň povedal, že uvedený výsledok je "obrovská zodpovednosť" a že strana musí urobiť všetko, čo je v jej silách, aby sa naplnili nádeje obyvateľov Holandska, čo však predpokladá spoluprácu s ostatnými stranami.
Tu však Wilders zrejme narazí na neochotu ostatných politických strán, ktoré nie sú ochotné podporiť politiku presadzovanú PVV.
Mandáty
Aliancia Zelení/Strana práce (GroenLinks/PvdA) vedená bývalým eurokomisárom Fransom Timmermansom získala 25 kresiel a doterajšia vládnuca strana, Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) sa s 24 mandátmi ocitla na treťom mieste.
Nová spoločenská zmluva (NSC), ktorú len pred tromi mesiacmi založil 49-ročný Pieter Omtzigt, získala 20 mandátov. Veľkým prekvapením je prepad Strany poľnohospodárov (BBB) - ktorá bola v priebehu jesene považovaná za najväčšiu politickú silu - keď získala len sedem kresiel.
Viac - deväť kresiel - dostala aj liberálna strana D66 a Kresťanskodemkratická výzva (CDA) bude mať v parlamente len päť poslancov.
Ostatné strany, či už zelení v spojení s ľavicou, liberáli z VVD a D66, kresťanskí demokrati a aj Omtzigtova NSC sú jasne proeurópsky zamerané subjekty.
Parlamentné voľby v Holandsku skončili. Podľa prvých výsledkov zvíťazila krajne pravicová strana

Extrémne názory napriek úsiliu
Timmermans hneď po zablahoželaní Wildersovi k víťazstvu zdôraznil, že bude obhajovať demokraciu a právny štát. Spresnil, že v Holandsku sú si všetci občania rovní, nezávisle od ich pôvodu a etnicity. Líder D66 Rob Jetten upozornil, že aj napriek Wildersovmu úsiliu pôsobiť umiernenejšie počas kampane sú "jeho extrémne názory" stále prítomné.