Odborníci odhadujú, kedy dôjde na Islande k erupcii magmy. Môže vymazať celý Grindavík

20.11.2023 00:00 , Aktualizované: 21.11.2023 12:26

K erupcii roztavenej horniny z magmatického tunela na juhozápade Islandu zrejme príde v nasledujúcich dňoch, domnieva sa islandská meteorologické služba. Informuje o tom agentúra DPA.

Deformácia povrchu pokračuje

Ide o najpravdepodobnejší scenár, uviedla pre rozhlasovú stanicu RUV v piatok šéfka sopečného oddelenia islandskej meteorologickej služby Kristín Jónsdóttirová.

Podľa islandského geofyzika Benedikta Ófeigssona je možné pozorovať jasné znaky, že magmatický tunel pod polostrovom Reykjanes sa rozširuje. 

Meteorologická služba zaznamenala totiž v piatok množstvo zemetrasení a postupuje aj deformácia zemského povrchu, aj keď tá sa o niečo spomalila, uviedla RUV. 

Neďaleko elektrárne Svartsengi severne od evakuované mestečka Grindavík bol v ovzduší nameraný plyn, ktorý naznačuje prítomnosť magmy.

Tunel pod mestom

Grindavík leží na juhozápade Islandu približne 40 kilometrov od metropoly Rejkyjavík a už niekoľko dní pre neho platia vysoké výstrahy varujúce pred erupciou.

Pred týždňom z mestečka evakuovali približne 3700 obyvateľov, pretože sa popod neho tiahne 15 kilometrov dlhý magmatický tunel. Vulkanická aktivita tiež viedla k uzatvoreniu neďalekej Modrej lagúny, jeden z najznámejších turistických atrakcií Islandu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok