Pellegrini si uctil výročie revolúcie. Pripomenul, že sa nemáme obzerať do minulosti

ta3
17.11.2023 13:12 , Aktualizované: 17.11.2023 16:33

Výročie revolúcie si pripomenul aj predseda parlamentu Peter Pellegrini pri pamätníku obetí komunistického režimu. Vyzval na to, aby sme sa prestali obzerať do minulosti, ale vrátili sa k tomu, čo november 89 stelesňoval.

Spoločnosť treba spojiť

Treba sa prestať obzerať dozadu, navzájom sa obviňovať, neutiekať sa len k novembrovým frázam, ale vrátiť sa k tomu, čo Nežná revolúcia skutočne stelesňovala. "Iba tak sa ako národ posunieme vpred," uviedol Pellegrini v piatkovom prejave pri Centrálnom pamätníku popraveným a umučeným politickým väzňom komunizmu na vrakunskom cintoríne v Bratislave.

"Z volania po sociálnej spravodlivosti sa stala sociálne rozdelená spoločnosť, ktorá stále nesplatila historický dlh celým skupinám slovenských občanov. Z volania po slobode a z diskusie sa stali urážky, vulgárnosť a agresivita vo verejnom priestore. Z túžby po zjednotení vzišla rozdelená slovenská spoločnosť, ktorej rôzne svety si pre vzájomnú nenávisť dnes nemôžu prísť na meno," zhodnotil Pellegrini. 

Považuje za zvláštne, že udalosti, ktoré kedysi dokázali celý národ spojiť, ho dnes významne rozdeľujú. Za dôvod na zamyslenie označil to, že November '89 dnes vníma pozitívne menej ako polovica spoločnosti. 

Ojedinelá a výnimočná udalosť

Nežná revolúcia sa svojím charakterom, obsahom aj príbehom stala podľa Pellegriniho ojedinelou a výnimočnou v dejinách celej Európy. "Nebolo to nenávistné volanie po pomste, ale spojenie sa celého národa za niečo. Za silnú ideu slobody, lepšiu sociálnu perspektívu aj národnú emancipáciu. Bol to zásadný prelom v živote slovenského národa a predurčil naše smerovanie na dlhé roky dopredu," vyhlásil. 

Deň boja za slobodu a demokraciu si Pellegrini pripomenul aj položením venca k pamätníku Alexandra Dubčeka. Zúčastnil sa tiež na pietnej spomienke pri pamätníku Brána slobody na Devíne.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok