Finále triatlonistov ovládli britskí bratia, Varga si vedenie neudržal

SITA
18.8.2016 18:30

Olympijským víťazom medzi mužmi v triatlone sa v Riu de Janeiro stal 28-ročný britský reprezentant Alistair Brownlee , ktorý obhájil prvenstvo spred štyroch rokov z Londýna. Striebro si vybojoval s odstupom 6 sekúnd jeho o dva roky mladší brat Jonathan. Slovenský reprezentant Richard Varga dobehol do cieľa na 11. mieste.

Finále triatlonistov ovládli britskí bratia, Varga si vedenie neudržal
SITA/Martin Medňanský

Varga si zlepšil umiestnenie

Slovenský reprezentant Richard Varga za víťazom zaostal o 2:16 min. V porovnaní s OH 2012 v Londýne sa 27-ročný Varga zlepšil o 11 miest. Výrazne tým vylepšil najlepší výkon Slováka na OH v tomto športe. V Riu de Janeiro na Fort Copacabana sa súťažilo v objemoch 1,5 km plávanie - 40 km cyklistika - 10 km beh.

Dvojnásobný majster sveta Alistair Brownlee je prvým triatlonistom v 16-ročnej olympijskej histórii tohto športu, ktorému sa podarilo obhájiť zlatú medailu. V Riu de Janeiro sa na olympijskom triatlone predstavilo 55 pretekárov.

triatlon_0a000002-e1f4-dc2b.jpg

Najlepší plavec

Otvorené more v Riu Richardovi Vargovi neprekážalo a na 1500 m potvrdil povesť najlepšiemu plavca medzi triatlonistami. Do depa po bicykel slovenský reprezentant vybiehal prvý s náskokom dvoch sekúnd pred Rusom Igorom Poľanským. O ďalšie dve sekundy späť bol Talian Alessandro Fabian.

V prvom z ôsmich okruhov na cyklistickej časti (40 km) sa utvorila vpredu silná 10-členná skupina s britskými bratmi Brownleeovcami, Francúzom Luisom, ale aj R. Vargom. Jazda v členitom teréne s dvoma kopcami, aj technickým zjazdom kládla nároky na pozornosť aj fyzickú kondíciu. Desiatka vpredu začala spolupracovať. Skupina pomerne rýchlo získala minútový náskok a s pribúdajúcimi okruhmi k nemu pridávala ďalšie sekundy.

Varga viedol v bežeckej časti

Po šiestom okruhu, čiže 28,86 km, náskok narástol na 1:17 min. Varga sa spočiatku zdržiaval na konci skupiny, ale neskôr sa objavil aj vpredu a na konci cyklistického úseku vbiehal na bežeckú časť (10 km) na prvom mieste. Dopredu sa však rýchlo dostali bratia Brownleeovci a spolu s Francúzom Luisom pri teplote takmer 30°C začali udávať "vražedné" tempo, ktorému ostatní členovia čelnej skupiny nestačili. Varga sa trochu stiahol a po 2,5 km bol siedmy s vyše polminútovým odstupom. Po polovici bežeckej časti narástlo manko jediného Slováka v štartovom poli na 1:17 min a už v tesnom závese za ním sa objavil jeden z favoritov Španiel Mola, ktorý mal po cyklistickej časti odstup vyše jednej minúty.

Situácia vpredu sa rozuzlila po 6 km behu, a to pre obhajcu titulu. Alistair Brownlee sa vzdialil bratovi Jonathanovi a pri vstupe do posledného zo štyroch okruhov dlhých 2,5 km mal k dobru 15 sekúnd. Juhoafričan Schoeman na tretej priečke zaostával o 38 sekúnd, Varga klesol na 11. miesto s mankom 2:06 min. Toto poradie sa už do cieľa nezmenilo, hoci to chvíľu vyzeralo, že Alistair v koncovke počká na brata Jonathana. Tesne pred páskou totiž zastal a do cieľa už len vpochodoval s náskokom 6 sekúnd. 

Výsledky - štvrtok:

Triatlon - muži (1,5 km - 40 km - 10 km): 1. Alistair Brownlee 1:45:01 h, 2. Jonathan Brownlee (obaja V. Brit.) +6 s, 3. Henri Schoeman +42, 4. Richard Murray (obaja JAR) +49, 5. Joao Pereira (Portug.) +51, 6. Marten van Riel (Belg.) +1:02 min, 7. Vincent Luis (Fr.) +1:11, 8. Mario Mola (Šp.) +1:25,...11. Richard Varga (SR) +2:16.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok