Guterres si podľa Kohena nezaslúži viesť OSN. Mier podľa neho viazne

ta3/TASR
14.11.2023 17:44

Izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen v utorok vyhlásil, že António Guterres si nezaslúži naďalej zastávať funkciu generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN).

Rokovanie o mieri nie je teraz možné, Ukrajina aj Rusko veria, že vyhrajú, povedal Guterres
TASR/AP

Mierovému procesu na Blízkom východe totiž podľa izraelského ministra Guterres nijak nepomohol. Informuje o tom agentúra AFP.

Kritika Guterresa

"Guterres si nezaslúži viesť OSN. Nepresadil v regióne žiadny mierový proces... Guterres, ako aj všetky ostatné slobodné štáty, by mal jasne a nahlas povedať: 'Osloboďte Pásmo Gazy od Hamasu'," uviedol Kohen na tlačovej konferencii na pôde OSN v Ženeve.

Guterres minulý týždeň vyzval na okamžité prímerie v konflikte medzi Izraelom a Hamasom. Podľa neho je v tomto konflikte jednoznačne porušované medzinárodné humanitárne právo, ktoré požaduje ochranu civilistov a infraštruktúry nevyhnutnej pre ich život. Upozornil pritom, že nijaká strana ozbrojeného konfliktu nestojí nad týmito zákonmi. Kohen ho za jeho vyjadrenia kritizoval a uviedol, že podľa neho "ospravedlňuje terorizmus a vraždenie".

Prerušenie bojov

Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) sa dosiaľ nepodarilo prijať žiadnu rezolúciu o vojne v Pásme Gazy. Podľa diplomatických zdrojov pretrvávajú rozpory ohľadom toho, či prerušenie bojov nazvať humanitárnou prestávkou alebo prímerím.

Vojna v Pásme Gazy vypukla po koordinovaných útokoch Hamasu na Izrael zo 7. októbra, ktoré si vyžiadali približne 1200 mŕtvych. Izrael pôvodne uvádzal bilanciu 1400 mŕtvych, prednedávnom však toto číslo korigoval.

Izrael reagoval na udalosti zo 7. októbra odvetnými útokmi na Pásmo Gazy. Vláda Hamasu v tejto palestínskej enkláve uviedla, že útoky si už vyžiadali viac než 11.000 obetí. Ďalších takmer 30.000 ľudí utrpelo zranenia.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok