Putin rozhodol. Mediálne pokrytie prezidentských volieb v Rusku bude obmedzené

ta3/TASR
14.11.2023 13:32

Ruský prezident Vladimir Putin schválil zmeny v zákone, ktoré obmedzia mediálne pokrytie prezidentských volieb. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na utorkové správy ruských médií.

Vladimir Putin
TASR/AP

Aké zmeny nastanú?

Podľa pozmeňujúcich návrhov, ktoré Putin schválil, budú môcť pokrývať zasadnutia volebných komisií iba novinári zmluvne zamestnaní registrovanými médiami. Potenciálne sa tak na takéto zasadnutia nedostanú nezávislí novinári.

Zmeny sa podľa agentúry týkajú aj spravodajstva o činnosti komisií na vojenských základniach alebo v oblastiach, kde platí stanné právo. Na mediálne pokrytie ich činnosti bude potrebné povolenie od regionálnych a vojenských úradov.

AP ďalej zdôrazňuje, že zmeny zakazujú aj vedenie kampane na "zablokovaných zdrojoch". Moskva v rámci silnejúceho zásahu proti opozícii a toku informácií zakázala celý rad webových stránok vrátane sociálnych sietí Facebook a Instagram. Mnohí ľudia žijúci v Rusku však tento zákaz obchádzajú pomocou služby VPN (virtuálnej privátnej siete).

Kandidatúru oficiálne neoznámil

Tieto zmeny prichádzajú pred prezidentskými voľbami v Rusku, ktoré sa majú konať v marci 2024. Putin (71) zatiaľ oficiálne svoju kandidatúru neoznámil. O svojom rozhodnutí chce verejnosť informovať, až keď parlament určí termín konania volieb.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok