Radikálny Vietnam: Za obchodovanie s drogami odsúdili na smrť 18 ľudí

ta3/TASR
12.11.2023 10:15

Dvaja občania Južnej Kórey sú medzi 18 osobami, ktoré boli za pašovanie a obchodovanie s drogami odsúdené na trest smrti vo Vietname. Verdikt padol na súde v Ho Či Minovom meste.

trest smrti
TASR

Spolu s nimi bolo na smrť odsúdených aj 15 Vietnamcov a jeden čínsky občan. Proces trval štyri dni. Súd ich uznal za vinných z toho, že "nelegálne skladovali a obchodovali s viac než 216 kilogramami drogy" v období medzi májom a júnom 2020, uviedli v sobotu neskoro večer tamojšie štátne médiá.

Takmer 200 kg drog

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že u týchto osôb bolo zaistených viac než 168 kilogramov "všetkých druhov drog", ich konkrétny druh však nešpecifikovali. Drogy sa mali pašovať z Kambodže do Ho Či Minovho mesta a časť z nich potom smerovala do Južnej Kórey.

Vietnam má jedny z najprísnejších protidrogových zákonov na svete a je známe, že svoje popravy udržiava v prísnej tajnosti.

Aj bývalý policajt

V prípade odsúdených juhokórejských občanov ide o mužov vo veku 63 a 30 rokov, z ktorých jeden je bývalým policajtom.

Nebolo bezprostredne známe, kedy sa majú popravy uskutočniť.

Podľa medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI) má Vietnam v počte popráv popredné miesto medzi krajinami sveta. Počas uplynulého roka tam popravili viac než 100 osôb.

Od roku 2013 sa vo Vietname vykonáva trest smrti miesto zastrelenia popravnou čatou podaním smrtiacej injekcie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok