Univerzitný hokej expandoval aj do Maďarska. V Győri by chcel hrať nejeden Slovák

ta3/EUHA
11.11.2023 10:05

„Tu by som chcel študovať,“ vyslovil nejeden študent – hokejista, ktorý prišiel so svojím tímom odohrať zápas v rámci Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL) do maďarského Győru. Aj pôsobivý kempus s veľkým množstvom možností nielen pre štúdium či šport, ale i pre zábavu, prilákal mladých hráčov na univerzitu. Vďaka tomu je UNI GYŐR ETO HC súčasťou EUHL, kde si meria sily s vysokoškolákmi z iných miest, resp. európskych krajín.

UNI GYŐR ETO HC
Dr. Németh-Csigai Krisztina

Začiatky v Győri

„Dva-tri roky dozadu, po skúsenostiach s fúziou v rámci mladého B- tímu Titánok zo Székesfeherváru (slovensky Stoličný Belehrad), sa hovorilo v Győri , že by bolo dobré postupne vytvoriť aj vlastné mužstvo mužov. Prišla druhá fúzia s Vasasom Budapest v rámci klubu ETO HC. Ani to sa neosvedčilo. Hľadali sme možnosti ďalej. Veľkú prácu urobilo vedenie klubu, József Bartalis a Zoltán Szarvas, spolu s kolegami na Széchenyi univerzite a hlavne vedúci Katedry telesnej výchovy Dr. Tamas Dőmorei, ktorý je vysokoškolským pedagógom na tejto univerzite a má na starosti športovú stránku.

Navrhol som im EUHL. Zobrali to. Párkrát vlani sme vycestovali sme do Trenčína za vedením EUHA, ktorá je riadiacim orgánom EUHL, spravili pilotný hokejový turnaj pre existujúce mužstvá EUHL, kde sme si to otestovali. Mesto Győr má predsa ideálnu geografickú polohu voči Slovensku. Leží v západnej časti krajiny a je dynamické, vyvíjajúce sa, je vhodné pre mladé rodiny a vysokoškolákov. Stred mesta mi pripomína historickú Bratislavu. Je to zároveň akademické mesto – niečo ako naša Trnava či Prešov.

Uvažovali sme o možnosti sa fúziovať s tunajšou univerzitou, aby naši odchovanci, juniori, maturanti mali kde časom hrávať. Takto vznikla myšlienka vytvoriť konečne vlastné mužstvo mužov, ktoré by nepôsobilo v najvyššej súťaži. To sme nechceli. Veľmi vhod nám padla myšlienka spojiť tieto záležitosti s EUHL a s druhou najvyššou – neprofesionálnou Andersen Ligou,“ prezradil o začiatkoch univerzitného hokeja v Győri Igor Tóth.

Myšlienka tak bola na svete, na rade bol proces získania študentov, ktorí by sa rozhodli práve pre spomínaný Győr. „Mužstvo sa nerodilo ľahko. Na začiatku nebolo ani veľa študentov, ktorí by takýto tím vytvorilo. Bolo ich možno šesť či sedem. Univerzita ale mala za úlohu vytvoriť štipendijne programy, propagácia EUHL prebiehala celú minulú sezónu vopred, takže sa na tom pracovalo koncepčne.

Manažér Peter Boros a hráč a mladý začínajúci tréner Matej Odnoga v lete urobili penzum práce v skautingu po celom Maďarsku. Postupne pribudli noví študenti – hráči, ale hrajú u nás aj študenti iných vysokých škôl a na tréningy dochádzajú. Takýmto spôsobom sa nám podarilo dať dokopy chlapcov, ktorí chcú napredovať v duálnej sfére – teda aj vo vzdelaní, aj v možnosti hrať hokej. Učíme sa za pochodu,“ pokračoval Tóth, ktorý pôsobí ako športový riaditeľ klubu a zároveň mentor coach pre EUHL v Győri.


UNI GYŐR ETO HC Dr. Németh-Csigai Krisztina UNI GYŐR ETO HC

Lákavé štúdium

Szécsényi univerzita je súkromná technická univerzita. Môže sa pýšiť najmä svojím zameraním na strojárenský automobilový priemysel, ktorý je obľúbený a vyhľadávaný práve aj hokejistami. “Univerzita je úzko napojená na medzinárodný závod na výrobu známych áut.

Táto vysoká škola by veľmi rada mala raz aj zahraničných, anglicky študujúcich študentov – hokejistov z Kanady a USA, či aj Európy, ktorí by sa stali dopravnými inžiniermi. Paralelne si škola do budúcna duálne pripravuje domácich študentov, dostávajú štipendiá za prospech aj za odvedenú prax v závode na výrobu áut . Tí najlepší sa môžu zúčastňovať výroby,“ ozrejmil Tóth.

Mladých hráčov ale láka aj výborná infraštruktúra a možnosti pre tréningový proces, ktoré sú tu k dispozícii. „Infraštruktúra v Győri je jedna z najlepších v celom Maďarsku. Z hľadiska možnosti rozvíjať sa po hokejovej stránke sú tu tri ľadové kryté plochy – dve veľké a jedna menšia, tzv. švédska (14x28m).

Keďže máme dostatok priestorov, máme aj dostatok tréningových možností. Plus je tu výbava ako nová posilňovňa, resp. rozcvičovňa, strelnica a skatemill na korčuľovanie, video miestnosť. Mužstvo trénuje päťkrát do týždňa na ľade. Netvrdím, že všetci hráči sa zúčastňujú všetkých piatich tréningov v týždni; závisí to od študijného programu a ako je nastavená ich univerzita,“ pokračoval.

UNI GYŐR ETO HC Dr. Németh-Csigai Krisztina UNI GYŐR ETO HC

Spokojný s kvalitou zápasov

Hráči Győru majú za sebou už niekoľko úvodných stretnutí v rámci EUHL, možno tak vyjadriť prvotné dojmy zo súperov, i z úrovne ligy ako takej. „Milo ma prekvapil zápas, ktorý sme hrali ako prvý v Nitre a tiež u aktuálneho majstra z Trenčína. Hokejisti Győru držali krok s domácimi Gladiátormi vyše 50 minút.

Mali sme veľmi zodpovednú prípravu na tento prvý zápas. Bola to veľká výzva a tiež možnosť zviditeľniť univerzitu a hráčov aj mimo krajiny. Tunajší hráči si to pochvaľujú a sa zároveň sú motivovaní. Myslím, že tieto zápasy sú na tom kvalitatívne veľmi dobre. Hrá sa celkom slušne a intenzívne. Súperi hrajú skvelý kombinačný hokej,“ dodal na záver spokojný Tóth.

V nadnárodnej univerzitnej súťaži EUHL v aktuálnom ročníku pôsobia tímy zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Rumunska.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok