Podvodníci opakovane okradli 73-ročnú seniorku o viac ako 200-tisíc eur. Odcudzili jej aj platobnú kartu

ta3/Denis Dufala/TASR
10.11.2023 10:30

Podvodníci okradli 73-ročnú seniorku z bratislavskej Petržalky o 275 900 eur. Neznámy páchateľ počas 22 dní telefonicky kontaktoval seniorku dokopy 160-krát, pričom celkovo spolu hovorili 18,3 hodiny.

Žiadna lukratívna ponuka, ale podvod. Muža zaujala vidina peňazí, prišiel o stovky eur
Facebook/KR PZ v Nitre (ilu)

Vyšetrovateľ začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu spáchaného na chránenej osobe. Informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Jana Šimunková.

Falošná prosba

Seniorku kontaktoval neznámy muž s naliehavou prosbou o finančnú pomoc. V telefóne sa jej predstavil ako priateľ jej netere. "Oznámil jej, že je vo veľkej finančnej a časovej tiesni, a preto urýchlene potrebuje požičať čo najviac peňazí. Účel a ani výšku sumy jej nešpecifikoval," povedala Šimunková. Dodala, že seniorka vybrala zo svojho účtu 24-tisíc eur, ktoré odovzdala pri nemocnici na Kramároch "blízkemu priateľovi" neterinho priateľa.

Vyzývame seniorov

Buďte obozretní voči neznámym osobám, ktoré vás telefonicky kontaktujú z rôznych príčin (napr. že ich byt/dom bude vykradnutý, vnuk mal nehodu, investovanie a i.) a žiadajú od vás peniaze.

Skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overte u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujete.

Nevyberajte svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov a nedávajte peniaze osobám, ktoré nepoznajú.

Nevpúšťajte cudzie osoby na svoj pozemok, do svojich príbytkov.

V týchto prípadoch, alebo aj v iných prípadoch, keď máte podozrenie z podvodného konania, ihneď kontaktujte Policajný zbor na čísle 158.

Opakovaný podvod

Podvodník sa podľa polície ozval opäť a seniorku žiadal o peniaze, ktoré potreboval na investovanie do zlata. Poškodená súhlasila a podľa jeho pokynov išla k smetiakom nachádzajúcich sa v blízkosti jej domu. Tam položila igelitku s hotovosťou 129-tisíc eur, priblížila.

Šimunková pokračuje, že zlodej opakovane žiadal od seniorky peniaze na investovanie do zlata. Tá opäť zabalila do igelitky ďalších 103-tisíc eur v hotovosti, ktoré následne uložila pri rovnakých smetiakoch. "Pri jednom z odovzdávaní peňazí seniorka vložila do igelitky aj platobnú kartu s PIN kódom, z ktorej jej páchatelia vybrali ďalších 19 900 eur z rôznych bankomatov v Prahe," povedala.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok