Trenčania začali používať nákrčníky. To, čo sa stalo v Anglicku, je pre nás všetkých varovanie, hovorí Bokroš
Po incidente, ktorý sa minulý víkend udial v Anglicku a vyhasol po ňom život 29-ročného hokejistu Adama Johnsona, sa niektorí hráči z trenčianskej Dukly rozhodli pre nosenie nákrčníkov. Tie sú na Slovensku povinnou súčasťou výstroje hráčov len do 18 rokov.

Na nešťastné porezanie korčuľou Johnsona zareagovala okrem iných po celom svete aj Dukla Trenčín. „Prezident klubu prišiel s otázkou, či máme záujem o nákrčníky. Kto chcel, tomu sa objednal, resp. niekoľko kusov mal klub i skladom. Niektorí na tie svoje ešte čakajú. Záujem v tíme bol zhruba pol na pol,“ vyslovil Tomáš Bokroš. On sám patrí k tým, ktorí sa pre nosenie spomínanej nepovinnej časti výstroje rozhodli.
Žiadne fyzické obmedzenie
Bokroš má za sebou už dve stretnutia s nákrčníkom, podľa jeho slov táto súčasť výstroje hráča nijako fyzicky neobmedzuje. „Hrá sa s tým úplne normálne. Záleží len na tom, ako veľmi si ho hráč stiahne. Ak si ho siahne príliš, môže to cítiť ako nejaký upnutý rolák, ale keďže je to na suchý zips, je možné pritiahnuť si ho menej. Keď si ho povolíte, ani neviete, že ho máte na krku,“ vyjadril Bokroš svoje subjektívne dojmy. „Asi to nie je úplná ochrana proti akýmsi brutálnym zásahom, to by sme museli mať vyslovene chránič na krku a to by, myslím si, už obmedzujúce bolo. Toto, čo máme, ale určite vie obmedziť zranenie či reznú ranu,“ pokračoval.

Následky môžu byť tragické
„Je to ako so všetkým – kým sa niečo neudeje, tak sa to nerieši. Takéto zranenia sa stávajú, ale v pomere s kvantom zápasov, ktoré sa denno-denne na celom svete odohrajú, je ich veľmi málo. Našťastie. Aj ja som v play-off stupil Mašlonkovi na krk, stáva sa to, ale nikdy sa človek nad tým väčšmi nezamýšľa,“ povedal 34-ročný obranca. Ak by sa IIHF, resp. Slovenský zväz ľadového hokeja rozhodol za zavedenie nákrnčníkov do povinnej výbavy hokejistu aj nad 18 rokov, myslí si, že by s tým hráči problém nemali. „Každý by si na to zvykol, ale je fajn, že je to na hráčovi, že sa môže rozhodnúť sám za seba. Nie je to ale žiadna revolúcia vo výstroji. Niekto by mohol povedať, že načo, keďže úrazov krku v hokeji je pomerne málo. No je to tak citlivé miesto, že keď už úraz nastane, môže mať tragické následky,“ povedal.
Varovanie pre všetkých
Celé počínanie trenčianskeho klubu je reakciou na tragédiu, ktorá si po zásahu korčuľou do krku vyžiadala život hokejistu. Incident videlo podľa dostupných informácií okolo 8-tisíc prítomných divákov. Video je na internete verejne dostupné. „Tú udalosť som nevidel, nechcel som ju vidieť. Stačí mi len tá predstava. Myslím, že pre všetkých to bolo akési varovanie, aby sme si dávali na seba väčší pozor,“ dodal na záver Bokroš.